T mrkurn dhe t enjten n qytetin Cape Town t Afriks s Jugut do t mbahet mbledhja e jashtzakonshme e antarve t Komitetit Ekzekutiv t FIFA-s.Prpos disa shtjeve t rndsishme botrore, n kt mbledhje Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s pritet t diskutoj edhe rreth futbollit t Kosovs. S paku kshtu kan premtuar zyrtart m t lart t FIFA-s gjat dy takimeve t tyre n muajit nntor me drejtuesit e futbollit kosovar.Bazuar n kt fakt, sekretari i prgjithshm i Federats s Futbollit t Kosovs (FFK), Eroll Salihu, sht optimist se Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s do ti shqyrtoj krkesat, t cilat kosovart ia patn parashtruar numrit nj t FIFA-s, Sepp Blatterit.Gjat ksaj mbledhjeje urgjente t Komitetit Ekzekutiv t FIFA-s sigurisht q do t shqyrtohen edhe krkesat tona, deklaroi Salihu pr Express.Krkesat tona duhen shqyrtuar sepse ne jemi ftuar pr takime nga vet drejtuesit e FIFA-s dhe ata vet na kan premtuar se krkesat tona do t shqyrtohen. Pra, ekziston nj vullnet dhe i mir tek ata karshi futbollit kosovar. Nuk e di se a do t shqyrtohen krkesat tona n ditn e par t mbledhjes apo t dytn, theksoi ai.Gjat takimit t par me presidentin e FIFA-s, Sepp Blatter, pala kosovare i pat parashtruar nj varg krkesash. Por, Salihu beson se s paku dy nga to do t shqyrtohen n kt mbledhje t Komitetit Ekzekutiv t FIFA-s.Nuk kemi marr ndonj shkres nga FIFA. Por, besoj se krkesa pr transferime t futbollistve dhe ajo pr lejimin e zhvillimit t ndeshjeve miqsore t prfaqsueses do t shqyrtohen n kt mbledhje, tha ai.Krert e FFK-s patn krkuar nga FIFA pranimin e plot t Kosovs n kt asociacion dhe n UEFA.Po ashtu, delegacioni kosovar pat krkuar q deri n pranimin e plot t Kosovs n FIFA, klubet kosovare t jen pjesmarrse n garat evropiane sikurse edhe prfaqsueses s Kosovs ti lejohet t zhvilloj ndeshje miqsore me reprezentacionet e huaja.Krkesa tjetr e udhheqsve t futbollit kosovar ka qen ajo q klubet e huaja tu paguajn dmshprblim ekipeve kosovare, n rast se prforcohen me ndonj futbollist nga Kosova.