Gjat dits s enje, kryeministri Sali Berisha do t bj publik edhe emrin e ri t ministrit t Puns, shtjeve Sociale dhe Shanseve t Barabarta , q do t zr vendin e Kosta Barks, i cili pret shkarkimin, pas krkess s PBDNJ-s, pr largimin e tij nga ky post. Gjat nj takimi, nj dit m par me Berishn, kreu i PBDNJ-s, Vangjel Dule, ka riprsritur edhe nj her bashkqeverisjen me PD-n, duke deklaruar se do t vijonte t qndronte n qeveri.Edhe pse n pamje t par, dukej nj takim me rastin e fests s Fiter Bajramit, ku jan shprehur urimet m t przemrta, nuk sht ln pa diskutuar dhe format dhe marrdhniet e partis minoritare me Partin Demokratike si dhe aleancat n t ardhmen.Krkesa pr shkarkimin e Barks, post q e mban q nga viti 2005, ka mbrritur n tavolinn e shefit t kabinetit qeveritar rreth nj jav m par, krkes q pr Berishn, nuk ishte surpriz, por objekt shqyrtimi po.Ksaj here, Berisha sht menduar mir pr emrimin e ministrit t ri. PBDNJ ka propozuar emrin e Andrea Martos, pr t zvendsuar Barkn, tanim n largim.