Nj nxns i sapoardhur ne klasn e re pyet msuesen :

-Msuese a dnohet dikush pr dika q nuk e ka br?

Jo asnjher,- prgjigjet msuesja.

Ather se besoj se do t m dnoni pr detyrat q nuk i kam br.***Nj hajdut shkon n Pazar pr t shitur rrobat q kishte vjedhur, por nj hajdut tjetr ia vjedh. N dark e shoqja e cila e sheh t mrzitur e pyet:

-Sfitove gj?

Hajduti duke qeshur:

-Ksaj here i shita me mimin q i mora.***Ishte ndeshje e madhe, vetm se pjesa e par mbaroi keq. Sulmuesi i qendrs i shkoi huq t gjitha pasat. Prve ksaj hngrn edhe tre gola. N pushim n dhomat e veshjes sulmuesi qendror sla llaf pa thn pr arbitrin: Arbitr i shitur, padrejtsi... Sa t gjej rastin do ti fus nj shkelm. Trajneri duke i rn supeve..: Kam frik se do t t shkoj huq edhe ajo...***Disa fmij po mburreshin se i kan baballart t shpejt:

Njri thot:

- Babi im pasi hedh shigjetn vrapon dhe e kap e kap pa arritur n shnjestr.

I dyti:

- Babi im gjuan me pistolet dhe e kap plumbin pa arritur shnjestrn...

I treti:

-Se mos sht ndonj gj kjo. Babi im sht msues, megjithse puna i mbaron n orn 4 vjen n shtpi q n 1.***Rrapushi ishte n hotel n Angli, merr n telefon servisin e dhoms:

- TU TI TU TU TU TU, - thot.Punonjsit e hotelit po prpiqeshin se thoshte klienti. Drguan lajm andej kndej se do t thot. M n fund gjetn nj prkthyes n Ambasadn shqiptare i cili e prktheu:

- 2 aje tek 222-shi.***Beni kthehet nga shkolla me hundn t gjakosur, e ma fillon t brtas.:

- Bobo! t ndodhi, ndonj aksident?

- Jo ! E ka fajin magjistari.

- Cili magjistar.

- Erdhi n shkoll pr shfaqe. M mori n sken dhe me nxori 100 lekshe nga hundt.

- Ah maskarai!

- Jo jo, n fakt ai nuk bri gj, fajin e kan shokt e klass. Pasi iku magjistari filluan t krkojn a ka para t tjera n hund...***Beni para se t shkoj n shkoll i thot t ms se i dhembte barku.

E ma:

- Nuk ke ngrn bukn, e ke barkun bosh ndaj t dhemb. Po t ishte plot nuk do t t dhembte.

N shkoll msuesi nxnsve:

- Fmij m dhemb koka, mos bni zhurm ju lutem.

Beni ngrihet n kmb:

- Msues, e keni kokn bosh prandaj, po t ishte plot nuk do t t dhembte.