Ministri i Arsimit, z. Myqerem Tafaj, krkoi dje nga universitetet private q t rrisin cilsin e tyre dhe t’u bashkngjiten atyre publike. Gjat fjals s mbajtur n nj konferenc shkencore t organizuar nga Universiteti i Tirans, pr her t par nj ministr i Arsimit n vend krkoi nga universitet private m shum vmendje n cilsi. “Universitetet private jan t reja dhe si pasoj nuk kan arritur ende cilsin e universiteteve publike”, - deklaroi ministri Tafaj, duke krkuar m shum mbshtetje pr arsimin e lart n vend.


Deklarata e ministrit u b n mjediset e rektoratit t UT-s, gjat konferencs shkencore "Procesi i Bolonjs nj realitet me shum sfida pr t’u zgjidhur", me pjesmarrjen e dekanve, shefave t departamenteve e dhjetra pedagogve t universitetit, me qllim prezantimin e sfidave t procesit t Bolonjs, problemeve t krijuara deri tani dhe mnyrn e zgjidhjes s tyre.


Gjat fjals s tij, rektori Kule vlersoi se nevojiten m shum prpjekje pr harmonizimin e arsimit t lart n vend me ato q prcaktohen n Kartn e Bolonjs, si nj proces mbarevropian i zhvillimit t arsimit t lart. "Kjo konferenc sht nj hap me rndsi pr t mundsuar zhvillimin e procesit t Bolonjs n universitetet tona, - tha rektori Kule. - Gjat ktyre viteve ne kemi arritur me sukses t prfshijm n sistemin ton arsimor modelin evropian dhe tani duhet q ta prmirsojm kt sistem q kemi prfshir".


Rektori Kule vendosi theksin n rritjen e cilsis s msimdhnies dhe n organizimin e studimeve universitare, sikurse theksoi nevojn pr ligjin pr financimin e universiteteve. "Besoj se brenda vitit ministria do t ket prfunduar hartimin e ligjit pr financimin e universiteteve, q do t'i jap nj tjetr rol autonomis son", - theksoi prof. dr. Dhori Kule.


Gjat ksaj konference referuan prfaqsues nga t tet fakultetet e Universitetit t Tirans, n lidhje me sfidat e ardhshme t arsimit t lart n vend, n kuadr t procesit t Bolonjs. Konferenca me kt shtje do t vijojn edhe gjat muajve n vijim n institucione t tjera t arsimit t lart.