“Jemi krenar q numri i studentve, krahasuar me vite m pare, sht rritur me 2.5 her. Vetm kt vit jan t regjistruar dhjet mij student n nivelin master dhe nj mij n doktoratur, prej t cilve dyqind jan student kosovar”. Kshtu u shpreh ministri i Arsimit dhe Shkencs, Myqerem Tafaj, n takimin me prfaqsues t Komisionit parlamentar pr Arsim, Shkenc, Teknologji, Kultur, Rini dhe Sport t Kosovs, q ndodhen n Shqipri pr nj vizit zyrtare. Kreu i arsimit shqiptar vlersoi bashkpunimin e shklqyer me Ministrin e Arsimit Shkencs dhe Teknologjis s Kosovs. “N mars t ktij viti nnshkruam t parn marrveshje me ministrin kosovar t Arsimit dhe kemi mbshtetjen maksimale t dy kryeministrave t vendeve tona”, - nnvizoi ministri i Arsimit dhe Shkencs. Dy ministrit tona duhet t ecin sa m shpejt drejt hapave t marrveshjes s nnshkruar, duke pasur shkmbim prvoje n nivel ekspertsh dhe mbshtetje pr zhvillimin cilsor t arsimit.