Rikthehet ankthi i sulmeve terroriste n Pakistan. Nj grup militantsh t armatosur deri n dhmb me eksploziv jan futur n dy xhami n qytetin e Lahores, duke qlluar mbi turmat me arm automatike dhe Granada. N xhami ndodheshin afro 2000 besimtar q ishin mbledhur pr lutjen e s premtes. 30 prej tyre u vran, dhjetra t tjer u plagosn ndrsa pjesa tjetr u mbajt peng pr disa or. Terroristt q i prkasin nj grupi talebansh, q operon n Islamabad krcnuan se do t hidheshin n er. I gjith qyteti u vu n shtetrrethim. Forca t shumta t ushtris, policis dhe snajpera jan u vendosn npr rrug dhe ati dhe m pas ndrhyn duke u prleshur me arm me terroristt. Pjesa m e madhe e tyre u vran. Pengjet u liruan. Xhamit i prkasin nj grupi minoritar, q shpesh kan qen n shnjestr t organizatave fondamentaliste t sektit sunit.