Ministri i Kulturs priti sot nj prfaqsi t aktorve t estrads dhe sindikats s artistve me t cilet bisedoi pr ngritjen e menjhershme t nj grupi pune, q do t mbikqyr punn pr krijimin e Teatrit t Komedis dhe mbarvajtjen e tij. Ngritja e Teatrit t Komedis sipas ministrit, sht nj nga pikat e ligjit pr artet q po diskutohet n dikasterin e kulturs dhe do t prmbledh n nj institucion, komedin dhe estradn. Pikrisht domosdoshmria e sa m shum skenave pr teatr, sht ndier gjat ktyre viteve, ndaj pr dramaturgun Teodor Lao duhet menjher t nis funksionimi i Teatrit t Komedis. Sipas tij mundsit pr ngritjen e Teatrit t Komedis ekzistojn, madje disa aktor komedie t Teatrit Kombtar mund t bhen pjes e ktij teatri t ri, i cili sigurisht n qershor do t krkoj fonde pr dimensionet e tij artistike. Mbshtetja pr kt inisiativ edhe t qeveris shqiptare u dha edhe nga Ministri i Kultures, q paralelisht nnvizoi para artistve edhe mbshtetjen q i duhet dhn trupave teatrale t rretheve.