Grupi hetimor deklaron se hetimi pr 6-vjearen nga Kuksi nuk ka ndalur n asnj moment

Ndryshe nga ditt e tjera, nj i afrm telefonoi shum her dy numra

Fakte t reja pr zhdukjen e 6-vjeares nga Zapodi i Kuksit, Bleona Mata. Nj person, i afrm i saj, ka kryer telefonata t shumta ditn para se ajo t zhdukej. Telefonatat kan qen t drejtuara n dy numra, por q nga ajo dit e sot jan jasht shrbimit dhe nuk dihet se kujt i prkasin. Ata ishin regjistruar me emra t personave t tjer n kompanit celulare, q jan marr n pyetje, por nuk kan pasur informacion mbi kt problem. Nga ana tjetr, grupi hetimor shpjegon se po tregohet tejet i kujdesshm n dokumentimin e plot t ksaj ngjarjeje kriminale, ndrkoh q ende beson se Bleona Mata sht gjall.


T dhnat e grupit hetimor vijn pas reagimit t familjes s Bleona Mats, e cila i ka drguar nj letr ministrit t Brendshm dhe Prokurores s Prgjithshme, ku krkohet ndryshimi i grupit hetimor, duke hedhur dyshime mbi personat, t cilt kan hetuar deri tani zhdukjen e voglushes 6-vjeare.


Burimet nga grupi hetimor, q aktualisht prbhet nga prokuror t Krimeve t Rnda si dhe nga Drejtoria Kundr Krimeve t Rnda n Drejtorin e Prgjithshme t Policis s Shtetit, tregojn se hetimi pr zhdukjen e ksaj vajze nuk ka pushuar pr asnj moment, e jo m t jet arkivuar. Sipas t dhnave, aktualisht po prdoren shum metoda speciale t hetimit, pr t cilat nuk publikohen detaje, me qllim pr t shkuar sa m shpejt tek autort, t cilt kan organizuar “zhdukjen” e vajzs s mitur.


Madje, hetimet po bhen n bashkpunim edhe me dy vendet fqinje, Kosov dhe Maqedoni, ku mendohet se ka shum t dhna q lidhen me ngjarjen, pasi edhe dyshimet t ojn t mendosh pr nj rrmbim t vajzs dhe drgim t saj n kto dy vende. Megjithat, ende nuk dihet motivi pse mund t jet kryer ky rrmbim, pavarsisht se grupi hetimor hedh drit, duke e lidhur me telefonatat e shumta t kryera m 21 dhe 22 maj nga personi i afrm i Bleons n drejtim t dy numrave t tjer. Pr kt, grupi hetimor shpjegon se thirrjet telefonike jan regjistruar nga e njjta anten pr t gjith numrat telefonik t prdorur, q do t thot se t dyshuarit jetojn pothuajse n t njjtn zon.


Pr telefonatat e shumta, grupi hetimor nuk pranoi t jap detaje nse e ka marr n pyetje personin q ka kryer ato, pasi ndikojn jo vetm n hetimin e rndsishm t shtjes, por shkaktojn edhe probleme n t gjith fisin. Kjo ka qen edhe arsyeja, q pavarsisht se kan kaluar tre muaj nga zhdukja e vajzs s vogl nuk sht publikuar asnj e dhn nga hetimet, pavarsisht se her pas here jan pyetur njerz t ndryshm, q mund t ken dijeni pr kt ngjarje t rnd.


Bleona u zhduk pasditen e 22 majit, ndrsa ndodhej n mal bashk me pes vajza t rritura, prfshi halln e saj, Alketn. Vajzat e rritura, pasi kishin marr me vete Bleonn, kan njoftuar nj or m von n familje, duke thn se vajza e vogl nuk ishte me to n mal, ndrsa shum or m von u njoftua edhe policia. Krkimet pr voglushen u shtrin pr tri jav n malet e zons, ndrsa m von u hetua edhe n pistn e rrmbimit t personit, por pa sukses. Hetuesit e shtjes dyshojn se vajza mund t jet rrmbyer nga banort e fshatit Zapod, ndrsa nuk prjashtohen as farefisi Mata.
Hetuesit e Krimeve t Rnda kan krkuar n zonn ku u zhduk vajza dhe kan dokumentuar se vajza ka lvizur rreth dhjet minuta nga kontakti i fundit me halln. Pra, nga momenti i ndarjes me shoqet dhe halln, ajo mendohet se ka prshkuar nj distanc rreth 200 metra dhe mund t jet futur n malin e fshatit Zapod. shtja po hetohet nga Krimet e Rnda, ndrsa pr kdo q ndihmon n gjetjen e voglushes, shteti ka vn si shprblim shumn e 3 milion lekve.
#