Specialitt e mjeksis turke shprehen se fmijt ndikohen mjaft nga telenovelat e transmetuara nga kanale t ndryshme televizive. Studiuesi turk, Ahmet Tevfik Ozan shprehet se n shum tema dhe shtje t jets s prditshme, fmijt kan nisur t tregojn sjellje imituese t skenave t telenovelave. Veanrisht nxnsit e klasave t para e t dyta, -thot ai, kan nisur kto imitime t rrezikshme duke filluar q n kt mosh flirtet midis sekseve t ndryshme. Kjo sht nj mosh q duhet patur shum kujdes. Nse do dit jetojn me telenovelat e m skenaret e shmtuara q jepen jo rrall her n ta, nuk mund t shmangesh sjellje t tilla si dshirn pr t patur t dashur, dshir pr t shmangur ndikimin e prindit, shenja xhelozie etj, vijon dr. Ozan.Lidhur me moshat pak m t rritura, ata t shkolls s mesme, Ozan thot se telenovelat ndikojn n krkesn pr jet individuale dhe t pavarur nga familja, rritje e dshirs pr prdorim t drogs, alkolit e duhanit etj. Tek fmijt q ndjekin vazhdimisht kto programe, shihen edhe rregullime mendore. Ata prpiqen t duken m t mdhenj dhe krkojn q q n mosh t vogl t njsojn veten e tyre me m t rriturit, krkojn si ata ndjenja seksuale dhe kur trajtohen si t vegjl, ndikon drejtprdsdrejti n formimin e tyre psikologjik, shpjegon dr. Ozan.