Qendra e monitorimit te tsunameve ne Oqeanin Paqesor ka leshuar alarmin per nje tsunam qe mund te godase ishujt jugperendimore te Paqesorit pas regjistrimit te disa lekundjeve sizmike ne arkipelagun e Santo.

Lekundjet kane qene te nje magnitude 8.1 te shkalles Richter dhe jane ndjere edhe ne Ishujt Fixhi.

Nuk ka te lenduar apo deme materiale, megjithate Guinea e Re, Ishujt Fixhi dhe ishulli i vogel i Papuas mbeten kane shperngulur banoret ne zonat e ulta per t’i paraprire goditjes se nje tsunami te mundshem.