Nga Express më 26 shtator 2011 në ora 17:47

Një tërmet u regjistrua sot rreth orës 15.00 në Shkup dhe rrethinë, bëri të ditur observatori seizmologjik pranë Fakultetit të Shkencave Natyrore në Shkup.Sipas informacioneve të para, tërmeti ka qenë me fuqinë prej 4 shkallë sipas shkallës makrosizmike evropian.Sic bëhet e ditur, epiqendra e tërmetit ka qenë 4 kilometra nga Shkupi. Ky është tërmeti i dytë që u regjistrua brenda disa ditëve në Shkup dhe rrethinë. Të shtunën pasoi një tërmet me epiqendrën 50 km në juglindje të Shkupit dhe me fuqinë 4 deri 5 shkallë sipas Rihterit. /INA/