Nj trmet 8.8 ball i shkalls Rihter ka goditur mngjesin e sotm Kilin duke shkaktuar t paktn 16 viktima. Epiqendra ishte n afrsi t qytetit Konsepsion, rreth 300 kilometra larg kryeqytetit Santiago. Autoritetet n vend kan deklaruar gjendjen e katastrofs, n nj koh q presidentja Mishel Bashelet tha se ekipe t shptimit jan shprndar n t gjith vendin, pr t'u ardhur n ndihm t plagosurve. Alarme pr tsunami u lshuan pr Kilin, Perun dhe Ekuadorin. Mediat shkruajn se toka u drodh pr gati 90 sekonda. Njerzit doln menjher nga shtpit e tyre dhe qendruan n rrug. Si shihet edhe nga pamjet, shum ndrtesa jan shkatrruar. N kryeqytetin Santiago, jan ndrprer linjat elektrike dhe telefonike.