Barazimi

Teuta dhe Lai e nisin sezonin e ri aty ku e kishin ln n sezonin e kaluar. Pas tri barazimeve t nj viti m par, dy skuadrat ndajn nga nj pik n javn e par t kampionatit 2010-2011, nj rezultat q padyshim knaq m tepr kurbinasit e teknikut Stavri Nica. Sfida e luajtur me drita n “Niko Dovana” ka prfunduar n barazim 0-0. Miqt japin sinjalin e par t rrezikshm t ndeshjes, kur vetm pas dy minutave loj sht Marashi q shfaqet prpara ports durrsake, por heziton dhe i jep mundsi mbrojtsit Nino t zgjidh situatn. Pas ktij momenti, durrsakt zgjohen dhe risin ritmin e lojs. N harkun e disa minutave jan Doi, Xhemalaj e ota q godasin portn, por tentativat e tyre jan t pasakta pr t shqetsuar kundrshtart. Loja vazhdon edhe me dy tentativa, nga nj pr seciln skuadr, me Vuaj pr laiant dhe otn pr bregdetart, pr t ardhur n momentin kulmor. N minutn e 35, vijn edhe rastet m t pastra pr shnim. Fillimisht jan kurbinasit, ata q mund t zhbllokonin rezultatin, megjithat Malo, i ndodhur vetm pak metra larg portierit Rizvani godet dobt dhe shprdoron nj shans t mir shnimi pr Lain. N harkun e pak sekondave Teuta kundrprgjigjet me otn, i cili shfrytzon bukur hapsirat n mbrojtjen laiane, por i vetm me portierin Vashaku ai vonon n gjuajtje dhe i jep mundsi kundrshtarve q t largoj rrezikun. Pjesa e par e takimit mbyllet me devijimin e pasakt me kok nga Kaloti pr vendasit, pas nj goditjeje kndi, por t besuarit e Edi Martinit jan m t orientuar drejt sulmit edhe n fraksionin e dyt t lojs. Pas tentativs s pasuksesshme t Kaloit, sht srish ota ai q ka shansin t’i jap avantazhin Teuts, por sulmuesi nuk ka ftohtsin e duhur prpara ports s Vashakut dhe shprdoron srish. Pr durrsakt sht edhe 19-vjeari Pepa, i aktivizuar si zvendsues q provon n dy raste, por mungesa e eksperiencs dhe e fatit t sulmuesit t ri kan
q rezultati t mos ndryshoj deri n fund.
#