Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, ka zhvilluar nj bised telefonike me Ministrin e Punve t Jashtme t Mbretris s Bashkuar, William Hague, ku sht prqendruar tek hapat q po ndrmarrin institucionet e Kosovs n koordinim me partnert ndrkombtar n prag t mbledhjes s Asambles s Prgjithshme t OKB-s.

Ndrkoh t dy bashkbiseduesit kan arritur n nj prfundim t
prbashkt se shtetet mike t Kosovs nuk do t prkrahin asnj rezolut
n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s q mund t prmbaj thirrje pr
bisedime t reja pr statusin, apo pr shkmbime territoriale, thuhet n
nj njoftim t lshuar nga Qeveria e Kosovs.Shefi i diplomacis
britanike citohet t ket thn se ‘qndrimi yn i qart sht se Kosova
sht shtet i pavarur, sovran dhe integriteti i saj territorial sht i
pacnueshm, ndrsa po sipas ktij njoftimi, kryeministri Thai ka
prsritur qndrimin e tij se Kosova sht e gatshme t bashkpunoj me
Serbin, por n asnj mnyr nuk do t ket bisedime q kan t bjn me
shtje t brendshme t Republiks s Kosovs.Ministri Hague ka
vlersuar lart prkushtimin e Kryeministrit Thai dhe t Qeveris s
Kosovs pr rritjen e investimeve n veri t vendit, si nj hap i
rndsishm drejt integrimit t plot institucional t ktyre komunave.Hague i ka konfirmuar Thait mbshtetjen e plot t Mbretris s
Bashkuar n proceset e ndrtimit t shtetit dhe n rritjen e numrit t
njohjeve pr Kosovn. Biseda telefonike midis Ministrit t Punve t
Jashtme t Mbretris s Bashkuar dhe Kryeministrit t Kosovs sht
zhvilluar para vizits q Hague pritet t zhvilloj n Beograd.Bul Salihu


< I mëparshmi