268255


Serbia dje tentoi që të dërgonte në Kosovë një tren provokator i cili mbante mbishkrimin Kosova është Serbi.


Për të treguar se ajo tokë nuk është pa zot, njësitë speciale të policisë në Kosovë, ROSU, e bllokuan atë që në hyrje, në Mitrovicë.


Sot është bërë publike një video që tregon heronjtë e kësaj ngjarje. Përpara se të mbërrinin në destinacion, ROSU, njësitë special të policisë ia kanë marrë këngës, dhe jo këngë dosido, raporton BalkanWeb.


Në mjetin e blinduar i cili po shkonte drejt Mitrovicës ata dëgjohen të këndojnë këngë patriotike shqiptare Thërret Prizreni mori Shkodër.


Një video që tregon qartazi se tashmë Kosovën ka kush ta mbrojë. Të mobilizuar e kryen punën ashtu siç duhet duke i treguar Serbisë se serbët ndoshta mund të hyjnë në Kosovë, por për asnjë qëllim më shumë se vetëm turistë.


Kjo ishte tentative e parë nga pala serbe që mbas 18-të vitesh të vinte në qarkullim trenin me linjë Beograd-Mitrovicë, i cili natyrshëm dështoi.

TEKSTI I KËNGËS


Thrret Prizreni mori Shkoder


hajde trrime se te kam moter


merre Durresin dhe Tiranen


se na keshtu e gezojna nanen


un therras Peje edhe Gjakove


Drenice , Llap edhe Rugove


vjen Decani e Mitrovica,


Kacaniku e Kamenica


vjen Gjilani e Prishtina


Ferizaj edhe Klina


hej keshtu nkala


sbashku te rrina


 


hej kur te vini mos harroni


edhe Krujen ketu ta ftoni


coni lajm ne Gjirokaster,


Tepelene e Mallakaster,


Mat, Mirdite , Kukesin me thirre,


thirre Korcen o me rrethine,


therras Tetoven ,Gostivarin


therras Ulqinin e Tivarin,


Bujanovcin vjen Presheva,


Suhareka,Malisheva


hej tane Gollaku e Podujeva.


 


hej i kam thirr plav edhe guci


hot e grud edhe malsi


kam thirr dibren ohrin strugen


merre lezhen


edhe puken


vjen cameria e vjen janina


lumes na sbashku do rrina


manastiri ka cue fjal


gjithsesi une kam me ardhe


gjithsesi une kam me ardhe


oh se per korc malli mka marre


por ni bes mkan than e ki


her do kur te ju do vijm


 


hej kur te vini dore per dore


mos harroni te shkoni ne vlor


conja vlores ni porosi


ni flamur le ta merr ne gji


te gjith vllazen edhe motra


eni keshtu po ju thrret votra


ni kuror bashk ta qendisim


ni flamur sbashku ta ngrisim


le te ndegjon bota mbare


kshtu rrin bashk ooo


gjith populli shqiptare o hej