Transmetuar me 22042016 - 1231
Tirane 22 prill 2016 NOAal- Kryeministri Edi Rama reagon ndaj deklarates se bere dje ne Parlament nga paraardhesi i tij Sali Berisha qe populli te armatoset per tu mbrojtur duke thene se nuk do kishte reaguar nese ai nuk do drejtonte komunikimin politik te opozitesbr
br
Ai tha se nuk ka vend per shqetesim dhe nuk ka rrezik nga thirrja e tij per tu armatosur por se nje deklarate e tille konfirmon se opozita nuk e do reformen ne drejtesi dhe do ta bllokojebr
br
Ne nje dalje te posacme nga Kryeministria Rama tha se Sali Berisha si ish- Kryeminister i vendit beri thirrja ndaj popullit per tu armatosur ndersa tha se sot si tellalli i nje kryengritje te armatosur ne nje vend normal do ishte para drejtesisebr
br
Por Shqiperia nuk funksionon normalisht per sa kohe qe ligji nuk funksionon njelloj per te gjithe ku ligji lexohet ndryshe dhe zbatohet ndryshe Ne thelb nuk ka asgje te re dhe asgje per tu shqetesuar pervec nje gjeje fatit te reformes ne drejtesi pabarazia para ligjit u shpreh Ramabr
br
Ai tha se reforma ne drejtesi hap rrugen e shembjes se kastes se politikaneve duke thene se Saliu eshte shembelltyra me monumentale e te fortevebr
br
Kreu i qeverise shtoi me tej se e enjtja eshte bere prej disa muajsh dita e sebepeve per te shtyre reformen ne drejtesi sa me shume afrohen afatet fundore te reformes aq me shume deshperimi i Saliut behet deshperimi i Partise Demokratike dhe thellohet politika kriminalizuese e PD per qeverinebr
br
Rama deklaroi se askush nuk duhet te shqetesohet se nga thirrja e Berishes se shqiptaret do marrin armet por sipas tij shqetesimi duhet te jete per reformen ne drejtesibr
br
Ka ardhur ne rritje tensioni artificial i PD me Saliun ne krye per ti bere thirrje popullit per te marre ne duar armet Saliu nuk e do reformen as PD nuk mund ta doje reformen por Saliu nuk eshte i vetmi demokrat qe sekelldiset se reforma mund te prek te fortet te veshur me kostum As Saliu dhe as PD nuk kane kurajo ta thone qe nuk e duan reformen ndaj rrisin gjuhen e kriminalitetit duke shpresuar qe rruges te plase nje gje dhe te justifikojne asgjesimin e reformes deklaroi Edi Ramabr
br
Ai tha se Shtepia e Bardhe dha nje mesazh shume te sakte dhe te forte per reformen ne drejtesi ne respekt te popullit shqiptar per tu bere pjese e Bashkimit Europian ne nje mesazh qe SHBA e mbeshtesin fuqimisht dhe mesazhi eshte i qarte se ata qe e perfaqesojne popullin shqiptar qofte ne qeveri qofte ne opozite nuk mund ta tradhtojnebr
br
Rama deklaroi ne mbyllje se reforma ne drejtesi do te kaloje por nenvizoi se ajo qe mbetet per tu pare eshte me cfare cmimiaynoaalbr
Berisha Shqiptare armatosuni te mbroheni Tahiri Te thirret ne Prokuroribr
br
Komentoni mbi kete lajm me poshte Nese keni dicka per te raportuar mbi kete teme na shkruani tek prnoaal

lang enUS

p idlastbrbr

windowtaboola windowtaboola
taboolapush
mode thumbnails-a-escalator
slider true
placement Mobile Escalator Thumbnails
targettype mix