Shefi i Fondit Monetar Nderkombetar ne pranga - keto pamje nuk i kane pelqyer aspak njoftoi Jean Claude Junker pak para mesnates. Kjo e pikelloi shume ate. Ndersa pyetjen se kush do te jete pasuesi i Dominique Strauss-Kahn-it ai e refuzoi me zemerim Per sa kohe qe zoti Shtraus-Kahn nuk ka dhene doreheqje dhe une nuk sugjeroj qe ai ta bej kete une refuzoj te pergjigjem ne kete pyetje.


Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Strauss-Kahn i arrestuar ne SHBA


Eumlshte thjesht skandaloze qe disa qeveri kane filluar tashme kete debat tha Jean Claude Juncker kreu i Euro-Grupes. Vetem disa ore me vone edhe ministrja e Financave te Austrise Maria Fekter u pyet nese Dominique Strauss-Kahn duhet te jape doreheqjen. Ju e dini ky eshte nje rast i drejtesise. Dhe une nuk i komentoj ceshtjet gjyqesore. Por duke marre parasysh gjendjen e krijuar faktin qe eshte refuzuar edhe kapari per lirimin e tij atehere ai duhet te medoje vete per kete perndryshe i shkakton dem institucionit.


Nga kjo kuptohet - doreheqje per te shmangur demet ndaj FMN-se. Per evropianet paraqitet vetem nje problem. Dhe ai u ngrit fillimisht ne Berlin nga zedhenesi i qeverise Seibert Steffen i cili foli ne emer te kancelares Merkel Evropa nuk ka abonim per kete post drejtues.Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Jean-Claude Juncker


Edhe pse ne praktike deri tani ne kete post gjithmone ka qene nje evropian. Por ky eshte nje ligj i pashkruar. Amerikanet marrin postin e Bankes Boterore evropianet ate te Fondit Monetar Nderkombetar. Vendet ne ekspansion si Kina India dhe Brazili i vene ne pikepyetje keto pretenedime si te thuash automatike. Ne qofte se Strauss-Kahni do te duhej te lironte tani me turp postin e shefit te FMN-se atehere ne Bruksel druhen se ky post kaq i rendesishem mund te humbet komplet nga evropianet. Nuk e shpresoj kete tha ministri belg i Financave Didier Reynders dhe shtoi Une shpresoj qe ne ne Evrope te arrijme nje konsensus. Tani ne kemi kete barazpeshe ne mes te Bankes Boterore dhe Fondit Monetar Nderkombetar. Me siguri qe ne vitet e ardhshme kjo mund te zhvillohet. Por une mendoj se do te ishte mire qe te preferohet qe ne te mbajme edhe me tutje kete post tha ministri belg.


Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Axel Weber- Kandidati i mundshem gjerman per shef te FMNBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Thomas Mirow Kandidati i mundshem gjerman per shef te FMNBildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Peer Steinbrck Kandidati i mundshem gjerman per shef te FMN


Evropianet druhen se nje shef i FMN-se nga Kina apo India ndoshta do ti kushtonte me pak kujdes euros se goditur nga kriza. Ne Berlin shpresohet qe ky post te zihet nga nje gjerman. Meqenese posti i drejtorit te Bankes Qendrore Evropiane do te zihet nga italiani Mario Draghi jane shtuar spekullimet qe ne postin e shefit te FMN-se te zgjidhet nje gjerman. Gazetat dhe agjensite e lajmeve kane filluar te permendin edhe emrat e mundshem per kete post si per shembull Axel Weber i cili tash nuk arriti te behet shef i Bankes Qendrore Evropiane Thomas Mirow shefi i bankes Evropiane per Rindertim apo ish ministri gjerman i Financave Peer Steinbruumlck.


Autor Andreas Reuter/Esat Ahmeti


RedaktoiAida Cama