Pas deklaratave pr nj takim t mundshm mes Kryeministrit shqiptar Sali Berisha dhe homologut maqedonas, Nikolla Gruevski, nga Shkupi dhe Tirana zyrtare vijn informacione kontradiktore n lidhje me kt shtje. Shtypi maqedonas ka publikuar lajmin se Gruevski e ka anuluar vizitn e tij t planifikuar n Shqipri.Referuar burimeve qeveritare n Shkup, kto agjenci pretendonin se Kryeministrat e t dy vendeve kan vendosur pr ndryshimin e axhends s takimit nga Tirana n Bruksel por pa dhn hollsi t mtejshme. Disa or m von, zdhnsi i qeveris s Shkupit, Veton Ibrahimi, nxitoi t prgnjeshtronte lajmin, duke i konsideruar kto informacione si insinuata keqdashse. Sipas tij, takimi do t mbahet n pjesn e par t muajit t ardhshm n Tiran dhe ndr temat kryesore t bisedimeve do t jet pikrisht edhe shtja e regjimit t ri t vizave ndrmjet Maqedonis dhe Shqipris.Nga ana tjetr, zdhnsi i Kryeministrit shqiptar, Grid Roji deklaroi se n nj t ardhme t afrt nuk sht n dijeni t jet parashikuar ndonj takim ndrmjet Berishs dhe Gruevskit.