Ministria e Jashtme e Shqipris ka prshndetur vendimin e njohjes s Republiks s Kosovs nga ana e Maqedonis dhe Malit t Zi, duke e konsideruar si nj hap t rndsishm e t prgjegjshm q bhet n kohn dhe drejtimin e duhur.Njohja zyrtare prej tyre e shtetit m t ri t Evrops, vetm nj dit pas miratimit n OKB t nisms s Serbis pr t krkuar mndim kshillimor t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis mbi ligjshmrin e pavarsis s Kosovs, dshmon se pavarsia e saj sht nj realitet i pakthyeshm. Ky realitet sht njohur tashm nga 50 shtete. T tjera shtete pritet q ta njohin at, sepse pavarsia e ka qetsuar dhe stabilizuar jo vetm Kosovn, por krejt rajonin ton-thuhet n deklaratn e Ministris s Punve t Jashtme t Shqipris.Njohjen nga dy shtetet fqinje t Kosovs, Ministria e Punve t Jashtme e vlerson si dshmi t prparimit t Kosovs n ndrtimin e shoqris demokratike dhe t shtetit ligjor, si dhe shprehje e mentalitetit t ri t rajonit ton, i orientuar drejt s ardhmes s prbashkt euroatlantike.Ministria e Punve t Jashtme, duke i konsideruar si dy vende mike, shpreh bindjen e marrdhniet me Shkupin dhe Podgoricn do t ngrihen n nivele m t larta.