Nj pritje n hollin e Pallatit t Kongreseve n Tiran, organizuar nga drejtuesit e Shtpis Botuese "Toena", Irena dhe Fatmir Toi, do t prkujtojn t premten n mbrmje 15-vjetorin e krijimit t ksaj shtpije botuese nj nga t parat shtpi botuese private n Shqipri.Gjat ksaj mbrmje ku do t jen t pranishm emrat m t njohur t letrave shqipe, do t prezantohet veprimtaria 15 vjeare e Sh.B.Toena, opinione dhe vlersime nga autor dhe personalitete t njohura, ndrkoh q n nj stend t veant do t prezantohen foto nga veprimtaria e Toena-s n vite.Ndrkoh nj dit m par (28 shkurt) n Qendrn Ndrkombtare t Kulturs "Arbnori" sht organizuar shfaqja e filmit dokumentar "Toena - 15 vjet prvoj n fushn e botimeve" (50 minuta), organizuar n bashkpunim me QNK "Arbnori" dhe Shoqatn Kulturore Atdhetare "Labria.T paktn 2000 tituj jan botuar nga Shtpia Botuese "Toena" nga viti 1993 kur kjo shtpi private botuese u krijua, ndrsa lista e autorve q kan botuar te "Toena" e ka kaluar tashm numrin 1000.N katalogun e botimeve t Sh.B.Toena gjat ktyre 15-vjetve kan hyr nga emrat m t njohur t letrave shqipe, t tradits dhe bashkkohor. Dritro Agolli, Fatos Kongoli, Niko Nikolla, Ali Podrimja, Luan Starova, Sabri Godo, Bashkim Shehu, Kim Mehmeti, Natasha Lako, Diana uli, ndrsa personaliteti i shquar, akademiku Rexhep Qosja i ka dhn Toena-s t drejtn ekskluzive t botimit t t gjith librave t tij n gjuhn shqipe.N nj seri kolanash t rndsishme po organizohen prej kohsh veprat m t mira q ka botuar dhe po boton Toena. T tilla jan serit Poezia e zgjedhur shqipe, Tregime t zgjedhura shqiptare, Letrsi ballkanike, Prralla nga popujt e bots, Biblioteka e librit pr shkollat, Letrsi e zgjedhur pr fmij dhe ajo m e rndsishmja Visare t letrsis shqipe (VLSH), q do t prfshij veprn e plot ose t zgjedhur t mbi 40 autorve m t rndsishm t letrsis s tradits.Shum prej autorve m t njohur bashkkohor t letrsis s huaj kan ardhur n shqip t botuar prej Botimeve Toena: Andre Gide, Mark Levi, Alberto Bevilacqua, Carmine Abate, Rafaele Nigro, jan disa prej tyre. Paulo Coelho, shkrimtari brazilian q ka thyer rekordet botrore t prkthimit, publikimit dhe shitjes i ka dhn gjithashtu Toena-s ekskluzivitetin n gjuhn shqipe.Po ashtu, autort e huaj klasik, q nga letrsia greko-romake e deri te Shekspiri, Gte, prfaqsuesit m t shquar t romantizmit, realizmit kritik etj. zn vend t dukshm n listn e gjat t autorve t botuar gjat 15-vjetve.Aktualisht Shtpia Botuese Toena boton mbi 150 botime t reja n vit, dmth n do 2 dit nj libr i ri. Nga viti 2007 Shtpia Botuese Toena funksionon si nj institut i librit dhe promocionit, duke i dhn prparsi promovimit t librit shqip kudo q ka shqiptar dhe n bot.