Qe prej vitit 1998 dueti i Freiburgut Tok Tok Tok e entuziazmon publikun e tij me muzike soul akustike. Gjithcka nisi me versione cover te riaranzhuara te standardeve te xhezit dhe te klasikeve te muzikes pop. Me vone u shtuan kenge te tjera te cilat u paraqiten ne anglisht. Ne albumin e tyre te ri fare do te thote kjo Tokunbi Akinro dhe Morten Klein kendojne per here te pare 16 tekste vetjake ne gjermanisht.Albumi i ri - nje surprizeAlbumi i sapodale i Tok Tok Tok te surprizon me tekste kritike ne te cilat Tokunbo Akinro dhe Morten Klein shprehin pakenaqesine e tyre per gjendjen e botes dhe te shoqerise. Dymbedhjete vjet kane kaluar deri sa dueti arriti te nxjerre nje album te plote vetem me tekste gjermane tregon kengetarja Tokunbo Akinro.Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Grupi muzikor Tok Tok Tok prezanton albuminProcesin une e quajta te veshtire per te hartuar tekste thjesht si zakon. Prej vitesh une shkruaj per shume gjera poezi dhe kenge ne anglisht. Dhe tani kjo ishte me te vertete e re dhe nje sfide shume e madhe. Por ajo qe mbetet e bukur per mua eshte edhe njehere nje kthim ne vendlindje. Kengetarja Tokunbo Akinro me origjine gjermane dhe nigeriane pohon se i ka ndihmuar gjuha gjermane. Kjo me beri mire. Edhe per gjetjen e identitetit tim. Patem edhe njehere nje hap perpara.Temat sociale ne qender te vemendjesNje kenge e dashur per te eshte kenga Safija - nje histori perfaqesuese per shume histori azilantesh te cilat zhvillohen ne Gjermani. Tokunbo e di se kur azilkerkuesit qe jetojne ne Gjermani me statusin i duruar ne fund debohen ka raste qe kjo ndodh ne nje menyre shume johumane. Dhe kete situate ne shpesh nuk e mesojme. Per kete situate nuk raportohet dhe ne degjojme per te vetem kalimthi. Prandaj une e mora shume per zemer kete histori e cila me preku shume. Kjo sepse kemi te bejme me nje histori ne te cilen femijet i kane ndare nga prinderit dhe ku keta femije dergohen me detyrim ne ish-fshatin nga vijne prinderit megjithese femijet kane lindur dhe jane rritur ketu. Kjo eshte jo vetem trishtuese nuk eshte e drejte qe me njerezit te veprohet ne kete menyre.Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Tokunbi Akinrofare kuptimi ka kjoNdersa titullin e kenges fare kuptimi ka kjo e zgjodhi saksofonisti Morten Klein. I frymezuar nga protestat per ngritjen e stacionit Stuttgart 21 deshira e tij ishte qe ta nxiste publikun qe te shtronte pyetje kritike sepse sipas tij jetojme ne nje kohe ku mund ta shtrosh pafundesisht pyetjen cfare do te thote kjo ne fakt kjo qe tregojne ky person ky politikan kjo firme ose shoqeria e hekurudhave. Lista eshte e pafundme. fare do te thote kjo ne fakt qe ne kemi nje krize te euros cfare kuptimi ka kjo Une mendoj se ajo qe ka rendesi eshte qe here pas here ne faza te ndryshme te ngresh koken lart te shtrosh pyetje dhe te preokupohesh serish. Une nganjehere vij verdalle pa e pasur mendjen dhe pastaj kujtohem ore se nuk e kisha mendjen fare cfare eshte ajo aty- Me fjale te tjera jane teper shume gjera me te cilat perballemi.

Autor Sebastian Bargon/Auron DodiRedaktoi Lindita Arapi