Takimi

Presidenti i Republiks do t vizitoj s shpejti Pekinin zyrtar

Presidenti i Republiks, Bamir Topi, i ka krkuar dje Kins q t njoh pavarsin e Kosovs. Kreu i shtetit shqiptar, n nj takim q ka zhvilluar me nj delegacion t nivelit t lart t Byros Politike t Partis Komuniste Kineze, bri t qart edhe axhendn e bisedimeve q do t zhvilloj me krert m t lart t shtetit kinez n muajin shtator. Si bn t ditur zyra e shtypit e Presidentit, kreu i shtetit priti nj delegacion t Partis Komuniste t Kins, t kryesuar nga zoti Liu Yunshan, antar i Byros Politike dhe sekretar i Komitetit Qendror t Partis Komuniste t Kins. N takim ishin t pranishm edhe ministri i Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, Ferdinand Xhaferri, dhe ambasadori i R.P.K n Tiran, zoti Uang Junling.


Presidenti Topi, pasi u uroi mirseardhjen miqve kineze, vuri n dukje dhe nnvizoi marrdhniet miqsore dhe shum t mira dypalshe n t gjitha fushat q kan karakterizuar tradicionalisht lidhjet mes Republiks s Shqipris dhe Republiks Popullore t Kins. Kreu i shtetit shqiptar shprehu vlersimin dhe vullnetin e Shqipris pr t’i forcuar dhe zgjeruar edhe m tej kto marrdhnie n t ardhmen n fushat e turizmit, kulturs, mjeksis, informimit dhe t medias dhe veanrisht n fushn ekonomike, ku Kina prej disa dekadash po shnon rritje t vazhdueshme e t lavdrueshme, duke u shndrruar n nj nga vendet ekonomike m t fuqishme t bots.
Nga ana e tij, zoti Liu Yunshan, pasi falnderoi pr pritjen e ngroht dhe miqsore edhe n emr t delegacionit, i prcolli Presidentit Topi prshndetjet e ngrohta t Presidentit t Kins, Hu Xhin Tao, dhe solli n vmendje kontributin e muar historik t Shqipris pr antarsimin e Kins n Kshillin e Sigurimit t Organizats s Kombeve t Bashkuara. T dy personalitetet e larta ndan t njjtn pikpamje pr rndsin e vizitave t tilla t niveleve t larta n forcimin dhe thellimin e marrdhnieve dypalshe, por edhe t bashkpunimit n kuadr t organizatave ndrkombtare, ku vizita e Presidentit Topi n Kin n muajin shtator do t jet nj shtys e mtejshme. N kt drejtim, Presidenti Topi shprehu nevojn e rritjes s harts gjeografike t njohjeve pr shtetin e ri t Kosovs, ku Kina si antare e prhershme e Kshillit t Sigurimit, mund t luaj nj rol konstruktiv dhe prcaktues n t ardhmen.
#