Presidenti i Republiks, Bamir Topi, duke iu referuar prmbytjeve t fundit n liqenin e Shkodrs, krkon q zgjidhja pr liqenin e Shkodrs t vij nga shkenctart. Kreu i shtetit shqiptar dhe homologu i tij malazez, Filip Vujanovi, morn pjes dje n konferencn ndrkombtare shkencore me tem "Liqeni i Shkodrs - Gjendja dhe perspektivat". Gjat konferencs kreu i shtetit i sht referuar edhe prmbytjeve t pak muajve m par n zonn e Shkodrs. Situata emergjente qe u krijua pak muaj m par me prmbytjet krkon vmendje sipas Presidentit t Republiks. "Ka ardhur koha, - sht shprehur ai, - q shfrytzimet pa kriter t marrin fund dhe se prgjigja pr zgjidhjet duhet t vij vetm nga shkenca". Presidenti i Republiks, Bamir Topi, krkoi dje q t marr fund koha e shfrytzimit pa kriter t pasurive natyrore, ndrsa u shpreh pr hartimin e politikave q favorizojn mbrojtjen dhe ruajtjen e tyre nga qarqet shkencore akademike.


Zyra e shtypit e Presidencs bri t ditur se kreu i shtetit prshndeti dje punimet e konferencs shkencore ndrkombtare "Liqeni i Shkodrs - Gjendja dhe perspektivat", e mbajtur n Podgoric, me pjesmarrjen edhe t Presidentit t Malit t Zi, Filip Vujanovi, dhe akademikve t t dyja vendeve fqinje. Presidenti shqiptar n fjaln e tij theksoi se liqeni e Shkodrs prbn jo thjesht nj pik takimi fizike t trevave q e kufizojn at, por edhe nj bashkim i kulturave dhe historis s dy popujve, t cilt sot kan bashkuar aspiratn e tyre pr integrim. Ai e konsideroi prparsi zhvillimin e marrdhnieve n fushn e turizmit mes dy vendeve, duke theksuar se korridoret turistike t ktij rajoni mundsojn lvizjen nga perndimi n lindje, nga jugu n veri.
"Nga derdhja e Drinit e Buns, deri n derdhjen e Zets e Moracs dhe nga Virparzari e deri n Shirok, nj popullsi prej gjysm milion banorsh, mund t mikpresin nj numr disa her m t madh turistsh nga rajoni, Evropa e m gjer. Kjo pasuri na detyron q t rrisim vmendjen ndaj rezultateve t pritshme nga turizmi, ta nxisim, por edhe ta mbshtesim fort n mnyrn m serioze dhe institucionale", - nnvizoi Presidenti Topi.
Duke u ndalur tek biodiversiteti i pellgut ujmbledhs t liqenit t Shkodrs, ai krkoi prgjegjshmri n politikat e ruajtjes, mbrojtjes s ksaj pasurie mjedisore dhe shfrytzimit me efienc t saj. Ndrsa duke folur pr prmbytjet e ktij fillimviti n zonn e Nnshkodrs dhe n disa lagje t qytetit, q u pasuan me dme t shumta materiale, Presidenti tha se kjo ishte nj sinjal i fort pr vendet tona, q pasurin natyrore q na ka falur bujarisht fati t dim ta prdorim e ta shfrytzojm me kujdesin dhe vmendjen e duhur. Liqeni i Shkodrs sht m i madhi n Gadishullin e Ballkanit dhe mendohet nj nga liqenet m t vjetr n bot. Ai ka nj siprfaqe prej 368 km², nga t cilat 149 km² me nj gjatsi brigjesh prej 57 km, i prkasin Republiks s Shqipris; ndrsa 2/3 Malit t Zi, i cili m 1983 e shpalli Park Kombtar. N prfundim t konferencs u nnshkrua Memorandumi i Bashkpunimit midis dy Ministrave t Mjedisit n prani t Presidentit Topi dhe Presidentit Vujanovi.