Peshkopi (start)-Gjat mbledhjes s sotme t Kshillit t Lart t Drejtsis, t zhvilluar n qytetin e Peshkopis, kryetari i ktij kshilli presidenti Bamir Topi, ka premtuar luft t ashpr dhe pa kompromis ndaj korrupsionit n gjyqsor.N nj mbledhje me dyer t hapura t ktij kshilli, Topi tha se do gjyqtar q abuzon me detyrn do t ndshkohet, dhe pr kt kreu i shtetit ka krkuar pastrimin e drejtsis nga t korruptuarit dhe abuzuesit me detyrn.Pr sistemin e drejtsis krkohet nj luft pa kompromis pr t rritur standardet, nj luft pa kompromis i ndrtimit ekonomik, krimit ordiner, por dhe kundr do simptome t korrupsionit. Besoj se nj nga momentet m t rndsishme t sistemit t drejtsis sot, q ka t bj me standardet, sht pa diskutim prsosja e legjislacionit q natyrisht bhet n parlamentin shqiptar. sht shtja e vullnetit politik t partive q domosdoshmrish e bn kompatibl dhe profesional misionin kur politika bashkpunon me profesionistt.-theksoi Topi.Kryetari i KLD-s, Topi deklaroi para antarve t tjer t ktij kshilli, se ligji smund t jet produkt i njanshm dhe se qytetart duhet t trajtohen njlloj.Duke folur pr pavarsin e gjyqsorit dhe t drejtsis, e komentuar mjaft koht e fundit n media, Topi tha se institucionet e pavarura jan kusht me rndsi pr demokracin, ndaj sipas kreu t shtetit, politika duhet t qndroj larg institucioneve.Gjat mbledhjes s sotme t KLD-s, pritet t merret procedimi disiplinor pr rreth 12 gjyqtar t gjykatave t ndryshme n vend, t akuzuar se kan abuzuar me detyrn. KLD-ja do t zhvilloj mbledhje t prjavshme n t gjitha qytetet e vendit.