Presidenti i Republiks, Prof. Dr. Bamir Topi zhvilloi sot nj takim pune me Presidentin e Kosovs, Fatmir Sejdiu, gjat t cilit, e uroi edhe nj her homologun kosovar pr vendimin e Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis lidhur me pavarsin Kosovs, duke ndar me t gzimin dhe bindjen se ky vendim ishte nj tjetr hap i rndsishm pr t ardhmen e shtetit t Kosovs dhe aspiratat e tij integruese. Pas takimit t zhvilluar n Hotelin “Rogner” n Tiran, Presidenti i Republiks s Shqipris, Bamir Topi dhe ai i Republiks s Kosovs, Fatmir Sejdiu iu prgjigjn interesimit t mediave t shumta t pranishme.Presidenti Topi: Prshndetje! Pata knaqsin e madhe q t mirpres n nj takim, n nj mngjes pune, q do t thot nj takim informal, Presidentin e Kosovs, zotin Sejdiu, me t cilin ndam edhe njher gzimin e prbashkt pr vendimin e fundit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis, q sanksionoi legjitimitetin e shpalljes s pavarsis s Kosovs si nj shtet t lir, sovran dhe t pavarur.

Padiskutim q sht nj moment madhor, q shton n mnyr t ndjeshme besueshmrin e shtetit t ri t Kosovs dhe e fut at n nj rrjedh t re t njohjeve t reja, t nj bashkpunimi m institucional n rajon. Ju e dini q jan
prpjekje t jashtzakonshme gjat ktyre dy viteve. M lejoni ta them un kt, sepse ndoshta Presidenti Sejdiu mund t flas m pak pr veten e tij! Do ta prgzoj Presidentin Sejdiu pr nj rol t jashtzakonshm s bashku me lidershipin politik n Kosov, pr ndryshimin e menjhershm t imazhit t shtetit t ri t Kosovs, i cili sht ndrtuar mbi bazat e multi-etnicitetit dhe mbi baza reale t ksaj filozofie! Gjat ksaj periudhe ka patur nj inkursion t rndsishm diplomatik nga Kosova, nga Shqipria, edhe nga partnert tan t rndsishm ndrkombtar pr ta zgjeruar bazn, pr ta konsoliduar njohjen e gjer ndrkombtare t Kosovs.

Edhe njher prgzime, President Sejdiu! Urimet m t mira! Past Kosova t njjtin fat q kan edhe vendet e tjera, sikurse e ka edhe Shqipria, q po projektohet e po integrohet jo vetm n NATO, por edhe n Bashkimin Evropian! Urime!

Presidenti Sejdiu: Un nuk ka shum pr t’u shtuar ktyre q tha Presidenti Topi. sht vrtet nj vizit e imja informale. Kisha dshirn q thjesht t kaprcej pr s pari rrugn e re dhe kisha emocione, t’ju them t drejtn. Nj rrug q ka qen shum e vshtir t kaprcehet n pes, gjasht a shtat or. T nisesh nga Prishtina n orn shtat pa nj erek dhe t jesh para ors dhjet n Tiran me nj ecje t ngadalshme, kjo sht nj mrekulli. Kjo sht
fal angazhimit t madh q keni
si vend dhe un them se nqoft se n nj koh ne e kemi quajtur problematike pjesn e kaprcimit t rrugs n kt hapsir, tani ka mbetur pjesa e Kosovs pr t’u br, sepse tham nj or e pak m shum nga Prishtina pr pjesn e kaprcimit te Liqeni i Fierzs.

Ajo q edhe Presidenti Topi e tha: q sht nj koh e veant e zhvillimeve tona, un them q vendimi i Gjykats Ndrkombtare t 22 korrikut pr ne si vendim, por edhe si nj dit, sht nj dit e bekuar, sepse i jepet nj mbshtetje e fuqishme drejtsis, liris njerzore dhe liris s Kosovs. Nj mbshtetje e fuqishme pr verdiktin e madh t artikuluar m 17 shkurt t vitit 2008 nga prfaqsuesit e vendit. Prandaj vrtet ne cilsojm se ka ardhur koha e zhvillimeve t reja, nj epok e re, n t ciln ne ftojm q edhe Republika e Serbis t jet partnere e bashkpunimeve, e bashkpunimeve edhe rajonale, edhe t bashkpunimeve t Serbis n radh t par pr paqen dhe stabilitetin, por edhe zhvillimeve t tjera q kan t bjn me proceset integruese. Dhe them se Kosova e ka
t vetn me afrimin e t gjith qasjes son t hershme, edhe t tanishme duke cilsuar gjithmon se do t jemi shum prgjegjs pr zhvillimin e brendshm t vendit. Relacionet q kemi me zhvillimin e t gjithave pakicave etnike, q t gjitha s bashku bhen m pak se 10%, por gjithmon jemi kujdesur pr prgjegjsit e shumics.

Un vrtet kt vizit t till t momentit, e quaj t till, si edhe shkak pr t kaprcyer edhe njher dhe pr t shijuar bukurit e ksaj rruge t re dhe n t njjtn koh pr t pir nj kafe n Tiran e pr t’u kthyer n Prishtin. Do t takoj edhe Kryeministrin Berisha, Dua ta falenderoj edhe at pr kontributin q ka, dhe t qeveris shqiptare dhe ju them q kemi posarisht nj vlersim shum t lart pr t gjith rrjetin diplomatik t Republiks s Shqipris n vendet kye, q kan thn fjaln e tyre t vazhdueshme n baz t instruksioneve q ju i keni dhn n mbshtetje t proceseve t mdha q kemi kaprcyer. Ju falemnderit shum!Pyetje:Pas opinionit q ka dhn Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis, cila do t jet axhenda e Tirans dhe e Prishtins pr lobimin e njohjeve t reja t Kosovs, ndrkoh q Serbia ka paralajmruar q do t’i vazhdoj prpjekjet e saj n vende t ndryshme t bots? Ka mundsi q n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s t sponzorizohet nj rezolut tjetr. Si e shikoni ju kt moment?Presidenti Topi:S pari qoft Kosova si nj shtet i ri, i pavarur dhe sovran, qoft Shqipria nuk jan dipendent t lvizjeve diplomatike dhe politike t Serbis. sht e drejta e saj t vazhdoj t krkoj n nj terren q nuk sht n favor t saj. Gjithsesi edhe un, edhe Presidenti Sejdiu do t marrim pjes n sesionin e ardhshm t punimeve t Organizats s Kombeve t Bashkuara n shtator n Nju-Jork edhe njher t gjitha argumentet q tashm ndihen m t konsoliduara nga pikpamja juridike edhe pas vendimit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis dhe agj nuk do t lviz nga ky shtrat. Do t ket nj impenjim, sikurse ka qen deri tani. Natyrisht m i kualifikuar, sepse kemi nj element m shum n dor pr t ushtruar t gjith dimensionin ton politik dhe diplomatik, pr ta koordinuar at dhe besoj q ky progres q sht vrejtur gjat ktyre dy viteve do t vazhdoj t ndihet m shum hap pas hapi. Gjra t reja do t ket. Nga t gjitha bisedat q ne kemi patur me interlokutor, kryesisht ndrkombtar, edhe t atyre vendeve q nuk e kan njohur, por q e kan kushtzuar njohjen pas vendimit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis, do t thot q do t’u drejtohemi n mnyr q ata ta realizojn far kan thn verbalisht dhe ta zyrtarizojn. Pra sht nj moment q na jep mundsin q t koordinojm veprimet politike dhe diplomatike pr ta zgjeruar hartn e njohjes s Kosovs. Jam i bindur q kjo do t ndodh shum shpejt.Presidenti Sejdiu:Un them q do t bjm pun, absolutisht, me gjith ekipet tona dhe mbshtetsit tan. Natyrisht q edhe Republika e Shqipris ka nj angazhim t veant n kt drejtim, si e tha edhe Presidenti Topi. Nj gj mund t them: q rrota e historis as nuk mund t ndalet dhe as nuk mund t kthehet pas! Rrjedha e prgjithshme sht e mir. Un them se realisht do t ishte n favor edhe t popullit serb, edhe t Republiks s Serbis si trsi, q ndonj tentativ e till, un them se sht esencialisht as e mir dhe as racionale, n fjaln m t but. Dhe mendoj q sht me interes edhe pr ta q pikrisht kjo heqje dor t jet nj konfirmues i drejtprdrejt i kthimit t madh, apo i orientimit t drejt rreth vlerave ku do t orientohen t gjitha vendet e Evrops Juglindore. E di mir q ekzistojn qarqe jashtzakonisht aktive t faktorve t rndsishm ndrkombtar, n kt rast edhe t Bashkimit Evropian q t sinjalizojn mbi Republikn e Serbis. Do t ishte e kot q t vazhdohej me qarqe t tilla, t cilt kan si qllim themelor t mbajn peng dhe me iluzione n radh t par, vet popullin serb. Pra sht nj pamundsi q t flasin me gjuhn e s vrtets apo zhvillimeve q kan ndodhur me ndrkombtart. Edhe me kt vendim apo mbshtetje ndrkombtare q sht dhn n Gjykat apo me vendimin e saj pr t gjitha veprimet e mdha q ka
Kosova, por n t njjtn koh edhe vende t tjera. Mbase tentojn q t’i mbajn n iluzion pr t’i patur nn presion se gjoja Kosova mbetet nj precedent i shqetsimeve pr ta. E kemi thn gjithmon dhe sht thn me koh edhe nga Presidenti Ahtisari q sht vlersuar pozitivisht edhe n kt drejtim, edhe nga aspekti i gjuhs juridike, edhe nga Gjykata Ndrkombtare q Kosova nuk sht precedent pr krknd dhe nuk sht precedent as ai sihariqi i ri, dhe as vendimi i Gjykats Ndrkombtare. Ai nuk mund t jet shqetsim pr asknd, sepse sht nj analiz shum e thell e dal nga urtsia e njerzve t dijes s thell t vendeve t ndryshme q kan punuar n mnyr t paanshme dhe baz themelore pr ta kan qen argumentet e shtruara. Prandaj at q kemi thn n Prishtin, q kemi thn n Bruksel apo n Uashington, e themi edhe n Tiran: deponimi i argumenteve q ka ofruar Kosova sht n shum shtresa apo n shum rrafshe i parrzueshm dhe si i till sht vlersuar.Un dua t shpreh konsiderat e mia t larta edhe njher pr t gjith ekipin q ka punuar n kt drejtim dhe ka thn vetm t vrtetn, por n t njjtn koh edhe nj vlersim t veant pr kt urtsi t tipit t veant, do t thoja, n kuptimin e studimit t thell q ka patur Gjykata Ndrkombtare. Un nuk dua t ndaj njerzit se si i kan
peshimet e tyre t shqyrtimit t shtjes, por do t them q Gjykata dhe mendimi apo vendimi i saj sht i prsosur.Pyetje:Zoti President, nqoft se mazhoranca arrin t kaloj ligjin e SHISH-it, ju a do ta dekretoni?

Presidenti Topi: Edhe sot nuk mungojn pyetjet nga politika. Un po e ndjek me vmendje kt proces. Sigurisht q jam shum i kujdesshm pr t’ju thn edhe njher q nuk mund t paragjykoj asnj lloj vendimi t Kuvendit, sepse Presidenti flet n momentin kur ka nj vendimmarrje t Kuvendit dhe realizohet komunikimi zyrtar midis Institucionit t Kuvendit dhe Institucionit t Presidentit. Por ajo q mund t them n parim sht se un kam qen dhe mbetem dhe do t jem gjithmon luajal i parimeve fondamentale t Aleancs s Atlantikut t Veriut, q sht aleanca m e madhe e paqes dhe e siguris. Pra nga ky parim i madh natyrisht q dalin edhe prfundime t mdha, t rndsishme. Ju falemnderit!

Pyetje:Zoti Topi, pr Gjykatn Kushtetuese. Ka mbaruar mandati i Kryetarit t ksaj Gjykate. Kur do ta sillni emrin n Parlament pr t’u emruar?

Presidenti Topi: Sigurisht q un jam i kujdesshm n t gjitha procedurat. Besoj q kur bni pyetjen, duhet ta dini edhe rregullimin ligjor e kushtetues. Asgj nuk e pengon Kryetarin aktual t Gjykats Kushtetuese t ushtroj detyrimet e tij, por besoj q fillimi i sesionit t ri parlamentar do t sjell edhe emra t rinj, q nuk kan t bjn vetm me kryetarin, por edhe me antar t tjer q jan t detyruar pr t plotsojn vendet vakante.