Presidenti i Republiks, Bamir Topi, i shoqruar nga Zonja e Par, Teuta Topi dhe nj delegacion zyrtar, do t niset nesr pr n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ku do t marr pjes n debatin e prgjithshm t sesionit t 63-t t Asambles s Prgjithshme t Organizats s Kombeve t Bashkuara.Gjat ksaj seance, Topi me an t nj deklarate, do t bj t ditur arritjet e Shqipris pr proceset auro-atlantike, vizioni dhe bashkpunimi i saj me Organizatn e Kombeve t Bashkuara dhe organizma t tjer ndrkombtar, kontributi i vendit ton n luftn globale kundr terrorizmit dhe sfidat kryesore me t cilat prballet sot njerzimi. N kt fjalim, Topi do t flas edhe pr Kosovn.Presidenti Topi do t zhvilloj nj sr takimesh me homolog t tij, si dhe autoritete t larta drejtuese t shteteve pjesmarrse. Gjat qndrimit n Nju Jork, Presidenti i Republiks do t jet i pranishm n takimin e organizuar nga Presidenti i SHBA-s, Xhorxh W. Bush dhe Presidenti i Irakut, Jalal Talabani, me vendet q kan kontribuar n Irak.Presidenti Topi sht i ftuar n Forumin Iniciativa Globale Klinton, si dhe do t marr pjes n takimin e sfidave t prmbushjes s Objektivave t Zhvillimit t Mijvjearit. Presidenti shqiptar do t zhvilloj edhe nj vizit n Boston, ku do t takohet me bashksin shqiptaro-amerikane.