Presidenti i Republiks Bamir Topi u ka drguar nj letr t gjitha partive parlamentare n vend, duke iu krkuar sugjerime lidhur me przgjedhjen e kandidaturave pr antar t Gjykats s Lart. Partit politike kan t drejt t paraqesin sugjerimet e tyre pran grupit t puns, deri me dat 30 qershor.

N prfundim t gjith ktij procesi t gjitha sugjerimet dhe rekomandimet e mbledhura do t paraqiten tek Presidenti i Republiks, i cili n mbshtetje t dispozitave t Kushtetuts ka ekskluzivitetin e przgjedhjes s emrave ndrmjet kandidatve pr gjyqtar n Gjykatn e Lart.Ndrkoh q n presidenc kan mbrritur krkesat pr t qen antar t Gjykats s Lart. T gjitha aplikimet e dorzuara po prpunohen n Zyrn Juridike t Institucionit t Presidentit t Republiks pr tiu paraqitur m pas grupit t puns t ngritur nga Presidenti Topi pr asistenc ligjore.N ditt n vijim, grupi i puns s ekspertve ligjor do t mblidhet pr t diskutuar dhe shqyrtuar krkesat e mbrritura n Presidenc, si dhe pr ti paraqitur Kreut t shtetit sugjerimet e tij pr standardet dhe kriteret, ve atyre ligjore, q mund t merren parasysh gjat przgjedhjes s kandidaturave pr antar t Gjykats s Lart.