Presidenti Bamir Topi zhvilloi dje takimin e lamtumirs me ambasadorin e Republiks Federale t Gjermanis, Bernard Borchardt, me rastin e prfundimit t mandatit t tij n vendin ton. Sipas njoftimit t Presidencs, kreu i shtetit shqiptar, pasi i cilsoi si shum t mira marrdhniet dypalshe dhe miqsin tradicionale dhe bashkpunimin e shklqyer n shum fusha, e falnderoi ambasadorin Borchardt pr punn dhe aktivitetin e tij diplomatik disavjear n shrbim t rritjes dhe thellimit t mtejshm t ktyre marrdhnieve. Ambasadori gjerman, Bernard Borchardt, shprehu mirnjohjen ndaj Presidentit Topi dhe t gjitha institucioneve t shtetit shqiptar pr mbshtetjen e pakursyer dhe bashkpunimin e frytshm, q ia bn m t leht prmbushjen e misionit t tij diplomatik n t mirn reciproke t dy popujve dhe vendeve tona.