Presidenti zbraz burgjet, falje për 367 të dënuar
N mnyr t papritur, kreu i shtetit, Bamir Topi, dekretoi dje faljen e madhe me plot 367 shtetas t dnuar pr krime t ndryshme. Prmes firms, Presidenti i Republiks urdhroi paraditen e djeshme daljen nga qelit si dhe ulje vitesh dnimi pr 367 persona, mes tyre edhe ish-bosve t kompanive piramidale, “VEFA Holding” dhe “Gjallica”, prkatsisht Vehbi Alimua dhe Fitim Grxhalliu. Ndr t tjera, Topi n faljen m t madhe t dekretuar ndonjher nga ndonj kryetar shteti ka miratuar ulje dnimi deri n dhjet vjet ose falje totale pr t burgosur, kryesisht t pas vitit 2000 dhe kryesisht meshkuj. T falurit e djeshm t kreut t shtetit jan dnuar q nga vepra penale pr “ushtrim prostitucioni”, “trafik droge dhe qeniesh njerzore”, “kontraband armsh”, “krim n familje” e deri pr krime t rnda, “vrasje” etj. Vitin e kaluar amnistia e Presidentit prekte vetm 23 persona, ndrsa n 2008, 26. Personat e falur jan nga qytete t ndryshme dhe disa prej tyre dalin nga qelit menjher, ndrsa pjess tjetr u falen vite nga dnimi i mbetur. Ky sht dekreti i tret pr falje gjat mandatit t tij si kryetar shteti. Prmes njoftimit pr shtyp, kreu i shtetit ka argumentuar se dekreti pr faljen e dnimit erdhi “me propozim t organeve t pushtetit lokal dhe t institucioneve t tjera”, por pa prcaktuar nse ato jan Drejtoria e Prgjithshme e Burgjeve dhe Ministria e Drejtsis, ndrsa nuk konfirmoi nse mes 367 t falurve jan edhe shum njerz q i drejtohen direkt Presidentit me krkes pr falje dnimi. Ajo q bie n sy n dekretin e djeshm sht rritja tejet e lart e numrit t t falurve, pasi n vetm dy dekrete t mparshme, Topi kishte shpallur ulje dnimi apo falje t kohs s mbetur t vuajtjes s dnimit vetm pr afro 60 persona. M dat 6 prill 2009, Topi kishte dekretuar falje vetm pr 23 persona, kryesisht gra. Kurse dekreti pararends mban datn 7 mars 2008, kur kishte dekretuar falje vitesh dnimi edhe pr 26 persona t tjer. Por falja e tret bie n sy pr numrin e madh t t dnuarve, ku mes prfituesve kt vit jan ish-bosi i firms piramidale VEFA, Vehbi Alimuaj, i dnuar nga Gjykata e Lart n 2002, i falet 1 vit nga dnimi i mbetur, duke e ln at n qeli dhe pr shum pak koh. Bosi i “VEFA Holding” ishte dnuar me 20 vjet burg pr veprn penale t vjedhjes me an t mashtrimit n prpjestime t mdha. Midis personave t falur sht edhe Fitim Grxhalliu, ish-administrator i firms piramidale “Gjallica”. Atij i kishin mbetur edhe dy vite burgim, ndrkoh q me dekretin e Topit, tashm ai do t fitoj lirin. Ai u arrestua m 28 prill t vitit 1998 n Tiran dhe fillimisht u dnua n 2000 nga gjykata e kryeqytetit. Pastaj vendimi u ndryshua nga Gjykata e Apelit n vitin 2001, deri kur mori formn e prer nga Gjykata e Lart n vitin 2002. Kjo nuk sht hera e par q vendimi i Alimuajt reduktohet, pasi ai ka prfituar lehtsit nga sjellja e mir dhe uljet e tjera t dnimit n vite. Kompania “VEFA Holding” u krijua n vitin 1993 dhe kishte 57.923 kreditor, me hua t marr prej tyre n vler totale 325.300.000 USD. Dekreti i Presidentit bazohet “n mbshtetje t nenit 92, pika “b” dhe 93 t Kushtetuts s Republiks s Shqipris, nenit 70 t Kodi Penal t Republiks s Shqipris, nenit 1 t ligjit nr. 6299, dat 27.03.1981 “Pr faljen”, t ndryshuar me ligjin nr. 7682, dat 09.03.1993 “Pr disa ndryshime n ligje”, me propozim t organeve t pushtetit lokal dhe t institucioneve t tjera”.Dekreti i presidentit, lista e plot e 367 shtetasve
1. Abedin Spaho Reshlani, dnuar nga Gjykata e Apelit Vlor me vendimin nr. 141, dat 08.06.2001, ndryshuar me vendimin nr. 128, dat 20.02.2002 t Gjykats s Lart, i falet dnimi i mbetur.
2. Adriatik Jaho Zhuka, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Elbasan me vendimin nr. 244, dat 27.10.2006, i falen 2 vjet nga dnimi i mbetur.
3. Adriatik Kadri Xhogu, dnuar nga Gjykata e Rrethit Lushnj me vendimin nr. 01, dat 07.01.1988, i falen 5 vjet nga dnimi i mbetur.
4. Agim Banush Xhika, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Elbasan me vendimin nr. 128, dat 26.05.1990, i falen 2 vjet nga dnimi i mbetur.
5. Agim Hair uaj dnuar nga Gjykata e Rrethit Vlor me vendimin nr. 190, dat 14.12.2000, i falen 4 vjet nga dnimi i mbetur.
6. Agim Idriz Venari, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Elbasan me vendimin nr. 116, dat 04.10.2001, i falet dnimi i mbetur.
7. Agim Ismail Elqeni, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Mat me vendimin nr. 68, dat 05.11.1998, i falen 3 vjet nga dnimi i mbetur.
8. Agim Musli Abazi, dnuar nga Gjykata e Shkalls s Par pr Krimet e Rnda me vendimin nr. 48, dat 13.12.2006, i falen 2 vjet nga dnimi i mbetur.
9. Agim Mustafa Stafhasani dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Gjirokastr, me vendimin nr. 116, dat 19.05.2008, i falet dnimi me gjob.
10. Agron Ahmet Sula, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Tiran me vendimin nr. 344, dat 14.04.2003, ln n fuqi me vendimin nr. 700, dat 03.10.2006 t Gjykats s Apelit Tiran, i falen 2 vjet nga dnimi i mbetur.
11. Agron Rrapi Todri, dnuar nga Gjykata e Lart me vendimin nr. 45, dat 11.05.1990, i falen 3 vjet nga dnimi i mbetur.
12. Agron Tahir Tresa, dnuar nga Gjykata e Apelit Tiran me vendimin nr. 279, dat 16.04.2007, i falen 5 vjet nga dnimi i mbetur.
13. Agron Zaim Xhaxhaj, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Fier me vendimin nr. 441, dat 15.12.2008, i falet dnimi i mbetur.
14. Aishe Sali Pojana, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Tiran me vendimin nr. 225, dat 25.02.2008, i falen 2 vjet nga dnimi i mbetur.
15. Afrdita Haxhi Mrkuri, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Librazhd me vendimin nr. 49, dat 03.07.2002, i falen 2 vjet nga dnimi i mbetur.
16. Afrdita Sknder Nakoleci, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Tiran me vendimin nr. 930, dat 12.10.2006, i falen 2 vjet nga dnimi i mbetur.
17. Albana Osman Zenelaj, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Tiran me vendimin nr.1401, dat 27.10.2008, i falet 1 vit nga dnimi i mbetur.
18. Albano Veliko Hysesani, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Berat me vendimin nr. 20, dat 02.03.2001, i falet dnimi i mbetur.
19. Albert Jonuz Nuzi, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Durrs me vendimin nr. 108, dat 13.08.2001, i falen 5 vjet nga dnimi i mbetur.
20. Albert Ndue Perleka, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Mirdit me vendimin nr. 68, dat 12.12.2001, i falet dnimi i mbetur.
21. Albjon Agim Hodaj, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Fier me vendimin nr. 16, dat 23.01.2007, i falet dnimi i mbetur.
22. Aleks Zef Raja, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Tiran me vendimin nr. 1229, dat 02.11.2007, i falet dnimi i mbetur.
23. Aleksandr Pashk Sherri, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Sarand me vendimin nr. 01, nr. 2/1 akti, dat 19.01.2001, i falen 5 vjet nga dnimi i mbetur.
24. Aleksandr Fatosh Bojko, dnuar nga Gjykata e Shkalls s Par pr Krimet e Rnda me vendimin nr. 27, dat 09.06.2006, i falet dnimi i mbetur.
25. Aleksandr Tajar Xhelo, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Gramsh me vendimin nr. 17, dat 23.01.2003, ndryshuar me vendimin nr. 236, dat 24.07.2003 t Gjykats s Apelit Durrs, i falen 2 vjet nga dnimi i mbetur.
26. Aleksandra Sotir Kordalli, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Kor me vendimin nr. 260, dat 26.09.2007, i falet dnimi me gjob.
27. Alfred Can Peposhi, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Tiran me vendimin nr. 344, dat 10.04.2006, i falen 2 vjet nga dnimi i mbetur.
28. Alfred Refik Nanaj, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Tiran me vendimin nr. 1268, dat 02.10.2008, i falet dnimi i mbetur.
29. Algert Idriz Hyka, dnuar nga Gjykata e Shkalls s Par pr Krimet e Rnda me vendimin nr. 17, dat 13.03.2008, i falet 1 vit nga dnimi i mbetur.
30. Ali Murat Ibrahimi, dnuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqsor Durrs me vendimin nr. 509, dat 16.10.2006, i falet 1 vit nga dnimi i mbetur.
31. Ali Vath Boja, dnuar nga Gjykata e