Presidenti i Republiks Bamir Topi, duke uruar studentt pr vitin e ri akademik 2008-2009, deklaroi se arsimi i lart ka nevoj pr reformim, dhe sipas tij kjo arrihet duke krijuar ligje t reja, duke marr edhe mendimin e grupeve t interesit.Topi tha se qeveria duhet t bashkpunoj me universitetet, pr mbarvajtjen e arsimit t lart, ndrsa shtoi se do ligj dhe reform duhet t zhvillohet n mnyr institucionale. Presidenti i Republiks Bamir Topi, i uroi t gjith studentt shqiptar, nga Fakulteti i Mjeksis n Tiran.