Transmetuar me 27122015 - 1232
Fabian Topollaj gjate deklarates

PUBLICITETTirane 27 dhjetor 2015 NOAal- Keshilltari demokrat ne Bashkine e Tiranes Fabian Topollaj thote se jane 9 vendime qe kerkon te kaloje kryebashkiaku Erion Veliaj ne mbledhjen e 30 dhjetorit te Keshillit Bashkiakbr
br
Duke folur sot per mediat ai deklaroi se jane nente vendime qe perkeqesojne jeten e bizneseve dhe qytetareve rrisin taksat vjedhin pasurite publike dhe i vene asetet publike ne sherbim te miqve dhe klienteve te tyrebr
br
Kuptohet pse gjithe ky ngut i kryebashkiakut qe ne nje mbledhje te vetme te kaloje po aq vendime sa i ka propozuar Keshillit ne kater muaj qeverisje te tij te Tiranes Secili prej tyre eshte me abuziv se tjetri secili eshte me klientelist se tjetri secili eshte me korruptiv se tjetri u shpreh Topollajbr
br
Ai shtoi se ne rendin e dites se 30 dhjetorit dallohet qartazi se nguti per te vjedhur me asetet e qytetit eshte i vetmi interes ne rendin e puneve te Veliajbr
br
Sipas tij pas rreth dy muajsh pa u thirrur Keshilli Bashkiak Tirane mbledhja me e rendesishme e vitit ku diskutohet buxheti dhe paketa e ndryshuar e taksave vendore te kryeqytetit do duhet te vendose edhe per dhenie koncensionesh ne zemer te Tiranes per klientet e Veliajt dhe padronit te tij per transferim pronash publike te kryeqytetit pa shperblim ne favor te te treteve dhe deri per rrezimin e Planit Vendor te kryeqytetit ne funksion te rrezimit te barrierave ligjore qe pengojne Veliajn ne miratimin e lejeve abuzive te ndertimitbr
br
Parku Rinia qe u nis nga Rama per tu dhene me koncension por nuk u perfundua dot perpara 8 vitesh nga kryebashkiaku i atehershem sipas Topollaj po bitiset nga Veliaj sotbr
br
Dhe pse 8 vite me pas klienti i qeverise do te marre per 35 vite me koncension nje nga asetet me te cmuara te qytetit te Tiranes me te njejtat terma reference si perpara 8 vitesh shtoi me tej keshilltari demokratbr
br
Ai deklaroi se nisja e hartimit te Planit Vendor te Pergjithshem te Tiranes nderkohe qe Veliaj me kohe ka dhene leje abuzive edhe brenda parkut te liqenit artificial ka vetem nje qellim te rrezoje planin aktual vendor qe ishte mburoja e qytetit per cdo hajdut qe donte te vidhte me lejet e ndertimitbr
br
Topollaj shtoi se Hajduti Veliaj me kete akt do te rregulloje letrat per vjedhjet ne te ardhmenbr
br
Ne kete linje nenvizoi se edhe pse ne tejkalim te te gjitha percaktimeve ligjore Veliaj do te jape kontributin e tij ne rritjen e taksave dhe tarifavebr
br
Paketa fiskale qe propozon Veliaj do tua veshtiresoje dhe me shume jeten qytetareve dhe bizneseve tha aibr
br
Ne vijim u shpreh se 50 milione dollare taksa shtese parashikon tu marre bizneseve dhe qytetareve ne te ardhmen Veliajbr
br
Hajduteria nuk eshte i vetmi profesion i kryebashkiakut deklaroi Topollaj duke shtuar se manipulimi eshte talenti tjeter i mitomanit Veliajbr
br
Mbledhja qe do duhet te shqyrtoje rreth 500 flete vendime hajduterie me perqendrim eshte percaktuar te mbahet vetem nje dite perpara Vitit te Ri Dhe kjo per te vetmen arsye qe Erioni te mund te vjedhe pa zhurme e buje qe keshilltaret te mos mund te flasin e aq me teper qe qytetaret te mos shohin e degjojne bemat dhe gjemat e drejtorit te Rames ne Bashki deklaroi Topollajbr
br
Ai tha ne mbyllje se keshilltaret e djathte do te denoncojne pike per pike keto mega vjedhjeje disa dimensionale te Veliajt jo vetem ne Keshillin Bashkiak por duke nisur qe sot cdo dite ne media dhe ne takime me qytetaretaynoaalbr
br
Komentoni mbi kete lajm me poshte Nese keni dicka per te raportuar mbi kete teme na shkruani tek prnoaal

lang enUS

p idlastbrbr

windowtaboola windowtaboola
taboolapush
mode thumbnails-a-escalator
slider true
placement Mobile Escalator Thumbnails
targettype mix