llotaria-amerikane-2013Policia e Shtetit njoftoi sot se nga Drejtoria e Forcs s Posaçme Operacionale n Departamentin pr Krimin e Organizuar dhe Krimet e Rnda n Policin e Shtetit, n bashkpunim me Drejtorin e Policis s Qarkut Shkodr dhe Prokurorin pr Krime t Rnda, n kuadr t nj hetimi intensiv dhe profesional t shtrir n harkun kohor t rreth 4 muajve, duke shkmbyer informacion t vazhdueshm me agjencit ligjzbatuese amerikane, sht
e mundur goditja e nj grupi kriminal t dyshuar pr trafik t personave n drejtim t SHBA-s prej 16 personash, nga t cilt jan ndaluar 15 shtetas dhe shpallur n krkim ndrkombtar nj tjetr shtetas.


Sipas burimeve, operacioni policor pr ndalimin e tyre sht shtrir njkohsisht n 6 rrethe t vendit, n Tiran, Kavaj, Shkodr, Malsi e Madhe, Durrs dhe Elbasan.

N kuadr t ktij operacioni t realizuar nga Drejtoria e Forcs s Posaçme Operacionale dhe Drejtoria e Policis s Qarkut Shkodr, gjat 24 orve t fundit u ekzekutuan 10 urdhra ndalimi n Tiran dhe 5 urdhra ndalimi n Shkodr, prkatsisht; Pashko Jak Nilaj, 52 vjeç, banues n Kamic, Malsi e Madhe, Prel Maç Micaj, 60 vjeç, banues n Bajz Malsi e Madhe, Ali Bajram Metvelaj, 53 vjeç, banues n Koplik Malsi e Madhe Shkodr, Gjergj Nik Martinaj 49 vjeç, banues n Shkodr, Filip Gjergj Kertunga, 55 vjeç, banues n Velipoj Shkodr , Fatmir Zyhdi Bakalli, 53 vjeç, banues n Tiran, Enver Karaj, 50 vjeç, banues n Shkoz Tiran, Fatos (Dashnor) Osmen Fasko, 44 vjeç, banues n Fier, Nertil Axhem Pervizi, 40 vjeç, banues n Delogozhd, Strug Maqedoni, Fatmir Rasim Flaga, 58 vjeç, banues n Tiran, Nikoll Pal Kolaj 49 vjeç, lindur n Puke dhe banues n Tiran, Zaim Ferit Hysenbelliu, 53 vjeç, banues n Tiran, Durim Fuat Koxha, 56 vjeç, banues n Tiran, Gezim Idriz Tafaj, 44vjeç, lindur n Viçidol dhe banues n Tiran, Alfred Xhezmi Myrtaj, 50 vjeç, banues n Tiran.


Gjithashtu burime nga Policia theksojnë se sht shpallur n kërkim shtetasi: Lek Maç Micaj, 28 vjeç, banues n Bajz, Malsi e Madhe.


Sipas policisë, n momentin e ndalimit shtetasit maqedonas Nertil Perzvizi, i sht sekuestruar sasia prej 58.500 dollar, ndrkoh shtetasit Zaim Hysenbelliu iu gjet e sekuestrua sasia prej 10.150 dollar. Shtetasi Nikoll kalaj gjat kontrollit n banes i sht gjetur e sekuestruar nj arm zjarri automatik dhe nj sasi municioni luftarak.


Nga hetimet e kryera nga Drejtoria e Forcs s Posaçme Operacionale n bashkpunim me Drejtorin e Policis s Qarkut Shkodr dhe Prokurorin pr Krime t Rnda dhe nga shkmbimi i informacionit me autoritetet ligjzbatuese amerikane, ka rezultuar se kta shtetas n bashkpunim me njri tjetrin kan organizuar e realizuar kontrabandimin e shtetasve shqiptar n drejtim t SHBA-s kundrejt fitimit, q varionte deri n 24.000 dollar pr person.


Bazuar n materialet hetimore t grumbulluara n kuadr t ktij hetimi nga ana e Gjykats pr Krime t Rnda sht vendosur masa e siguris arrest n burg ndaj ktyre shtetasve.