sht mbajtur sot n Tiran, nj konferenc pr trafikimin e fmijve. I pranishm n kt konferenc, kryeministri Berisha, tha se shifrat reale t trafikimit t fmijve nuk dihet ende, ndrsa ato zyrtare i ka konsideruar si jo t vrteta, pasi sipas Berishs, nuk paraqesin t dhna t sakta. Berisha theksoi se realiteti sht m i rnd se shifrat, ndrsa burokracit sipas kryeministrit, paraqesin vshtirsi n paraqitjen e t dhnave t sakta.Asgj nuk sht m e shmtuar se trafikimi i fmijve. Nuk jan n gjendje t vletsoj shifra, por jam i sigurt se shifrat zyrtare, jan larg atyre reale n kt cshtje-deklroi kryeministri Berisha.Ndrsa ambasadori amerikan Xhon Withers, deklaroi se problemi i trafikimit t fmijve sht sot nj shtje e rndsishme, ndrsa e ka konsideruar si krim, shfrytzimin e t pa mbrojturve.Nuk mund t ket krim m t tmerrshm sesa shfrytzimi i atyre q jan t pafajshm dhe t pambrojtur. Nuk ka gjendje m t tmerrshm sesa t mendosh q nj fmij ndodhet n duar t kriminelve- deklaroi ambasadori amerikan n Tiran Withers.Tryeza e rrumbullakt u organizua nga koalicioni shqiptar "Bashk Kundr Trafikimit t Fmijve"