Pronari i kompanis AEY, i njohur n Shqipri pas ngjarjes s Grdecit, prballet me akuza t reja

Efraim Diveroli, pronari i kompanis AEY, i cili arriti t nnshkruaj si me magji nj kontrat 300 milion dollarshe me Pentagonin pr blerjen dhe transportimin e municioneve nga Shqipria n Afganistan, do t prballet me akuza t reja federale. 24-vjeari u arrestua t premten n Brevard County dhe akuzohet pr posedimin e armve t zjarrit dhe trafik armsh. T hnn ai u paraqit n nj seanc gjyqsore n Gjykatn e Qarkut n Orlando, ku dhe u la n burg pa afat. Diveroli gjykohej n gjendje t lir nga autoritetet amerikane pr trafik t municioneve kineze, t cilat siguroheshin nga fabrika e Grdecit pr t furnizuar trupat paqeruajtse n Afganistan.


Skandali u zbulua nga gazeta “The New York Times” pak dit pas shprthimit tragjik t 15 marsit 2008, q i mori jetn 26 personave dhe qindra t tjer u plagosn.


Akuzat penale fillestare kishin si qllim vnien n pranga t Diverolit, por pritet q nga hetimet t dal n drit nj ndrmarrje m e gjer e tij n veprimtari kriminale. Ai akuzohet pr drejtimin e nj kompanie fantazm pr tregti t jashtligjshme armsh. Sipas nj shkrimi t botuar n faqen online t gazets “The New York Times”, me titull “Tregtari i armve do t prballet me akuza t reja”, msohet se Diveroli ishte futur n grack nga nj agjent federal i maskuar si person i interesuar pr blerjen e armve dhe municioneve luftarake.


Nj deklarat prej 18 faqesh
n fund t javs s kaluar nga Kevin McCann, nj agjent i veant i Zyrs s Antitrafikut t Armve t Zjarrit dhe Eksplozivve, e prshkroi z. Diveroli si drejtuesin e nj kompanie fantazm t quajtur “Advanced Munitions”, q tenton t kryej tregti t jashtligjshme armsh. N dshmin e tij para gjykatsit, agjenti Kevin McCann tha se Diveroli nuk ka licenc federale pr tregti armsh, por tentoi t bashkpunonte me nj tregtar t licencuar armsh pr transportim municionesh dhe arm zjarri n SHBA.


Po sipas gazets “The New York Times”, m 14 korrik, Diveroli i kishte krkuar tregtarit t licencuar pr t tregtuar municion dhe arm, ndrsa ky i fundit kishte njoftuar autoritetet, t cilat hapn dhe nj hetim pr 24-vjearin.


M pas u regjistruan edhe bisedat e Diverolit me agjent sekret t ATF-s, n t ciln ai tha se ishte nj konsulent pr nj kompani q kishte nevoj pr ndihm, pasi donte t sillte nga nj fabrik koreane n SHBA 120000 arm dhe kompletin e tyre luftarak n nj vit. N biseda t tjera, Diveroli, i cili m von ishte paraqitur si drejtues i kompanive private “LOW LLC”, “AmmoWorks”, “Advanced Munitions” dhe “Pinnacle Minerals Corporation”, ofroi pr shitje edhe arm e municione q llogariteshin n pes apo gjasht milion cop.


Diveroli kishte qen ndrmjets n 2007-n, kur Pentagoni lidhi nj kontrat t majme me t, pr t bler municione nga depot e ish-Bllokut t Lindjes dhe pr t’i transportuar pr n Kabul, Afganistan. Municionet u shitn nn emrin e kompanis s tij, AEY, duke prfshir granata dhe granatahedhse, mortaja dhe artileri t leht, si dhe dhjetra miliona pushk kallashnikov, mitraloza e municione pr to, me synim pr t’ua shprndar forcave afgane t siguris pr t luftuar kundr talebanve.


N vitin 2008, gazeta “The New York Times” hetoi dhe zbuloi skandalin se municionet e kallashnikovve ishin t vjetra, t prodhimit kinez, dhe po sipas saj, atyre u hiqej ndryshku, u zhdukeshin germat kineze q tregonin origjinn e tyre t prodhimit, dhe ripaketoheshin e servireshin si municion i prodhuar n uzinat shqiptare. Kur msoi t vrtetn, Pentagoni pezulloi kontratn me Diverolin dhe firmn e tij. M pas prokurort federal e akuzuan Diverolin se i kishte shitur Pentagonit me an t nj skeme mashtruese kriminale municione t ndaluara kineze. Ai u paraqit n gjykat si i paditur pr mashtrim federal dhe komplot. Diveroli u shpall fajtor n 2009-n vetm pr nj akuz, at t komplotit. Ai ishte n pritje t dnimit, i cili ishte caktuar t jepej n muajin nntor.
N takimin me agjentt e fsheht, bised kjo e regjistruar m 4 gusht t ktij viti, Diverolit ka deklaruar se ai “ka nj rezerv t madhe municioni n Shtetet e Bashkuara, t grumbulluara gjat dy viteve t fundit”.


“Dikur nj kontrabandist armsh, gjithmon nj kontrabandist armsh”, tha pr Diverolin n dshmin e tij para gjykats agjenti sekret.


N bisedat e tjera t regjistruara, Diveroli mburrej se ai e shkelte ligjin edhe pse ishte n pritje t dnimit pr nj vepr penale t kryer m par.


Sipas dosjes hetimore, t publikuar nga “The New York Times”, m 11 gusht, ai u kishte thn agjentve se “nj dit m par ishte pr qitje n poligon”, dhe disa dit m von ai u regjistrua duke thn se “me nj mik ishin koht e fundit pr gjueti aligatorsh, drersh bisht bardh dhe derrash n Everglades, me nj pushk t kalibrit 0,50”. Kjo vizit duket se kan qen si e pafat, pasi pas disa t shtnave mbi nj aligator makina u kishte mbetur n balt dhe ata kishin pritur t vinte nj kamion pr t’i trhequr.


Ai u arrestua t premten n makinn e tij n Brevard, ndrsa kishte shkuar pr t uar porosin e agjentve t fsheht. Agjentt kishin mundur t mblidhnin mjaft prova pr aktivitetin e Diverolit, duke prfshir nj pistolet “Glock” model 17, dhe nj pushk gjysmautomatike 7,62mm. N ndenjsen e pasme t “Audit” ngjyr argjendi, iu gjet edhe nj sasi municioni.


Gazeta amerikane informon se t hnn gjykata refuzoi lirimin me kusht kundrejt nj garancie financiare dhe e la Diverolin n paraburgim.
#