Tragjedia e Grdecit t detyron ta kthesh kokn pas. Menaxhimi i tragjedive jo rrall n politik ka impaktin e tij publik. Mbshtetja publike sht e domosdoshme pr t minimizuar pasojat dhe per t`i rikuperuar sa m par ato.N eksperiencat politike t viteve t fundit ka shum raste kur lider politik kan fituar mbshtetje publike nga mnyra se si i kan menaxhuar krizat natyrore dhe tragjedit e vendit t tyre.Presidenti Bush arriti nivelin me t lart t mbshtetjes publike nga menaxhimi q i bri tragjedis s 11 Shtatorit.Kryebashkiaku i New Yorkut u konsiderua hero kombtar dhe u pranua si kandidati m favorit pr president t ardhshm t Ameriks.Mnyra se si ish sekretari i mbrojtjes Rumsfeld prballoi sulmin ndaj Pentagonit, duke shkuar midis t plagosurve dhe jasht rekomandimit t keshilltarve t tij, i rriti ndjeshm kredibilitetin.Kancelari Schroeder fitoi mandatin e dyt politik nga menaxhimi i drejtprdrejt edhe personal q i bri prmbytjeve vetm pak dit prpara zgjedhjeve.Por, ka edhe raste kur menaxhimi i keq i situatave t tragjedive kombtare, dhe aq me tepr keqprdorimi politik dhe elektoral i tyre, u ka kushtuar rnd disa liderve europian.Rasti m i freskt sht Spanja. Ish kryeministri Aznar, ishte n prag t fitores s tret t njpasnjshme dhe t gjitha testet publike e klasifikonin fitues. Menaxhimi i keq i tragjedis ku humbn jetn mbi 200 vet vetm pak dit prpara zgjedhjeve parlamentare e ndshkuan rnd.Disa nga lidert i kan humbur mbshtetjet e larta publike pas pikut t krizave, pr shkak t dshtimeve apo problemeve konkrete t mandateve t tyre.Sekretari i mbrojtjes Rumsfled u detyrua t dorhiqej pas kmbnguljes s ushtarakve dhe opinionit publik amerikan pr menaxhimin e lufts n Irak.Kryebashkiaku i New Yorkut ishte ndoshta i pari q u trhoq nga gara brenda partis s tij, pr mbeshtetjen e ult q vet republikant i dhan n procesin przgjedhes pr presidentin e ardhshm t Ameriks.Mbshtetja publike pr presidentin Bush sht n nivele t ulta, megjithse expertt politik presin nj rivlersim n rritje pas prfundimit t mandatit, sic ka ndodhur jo rall n politik.Mbshtetja nga menaxhimi i krizs nuk sht e prhershme, ndrsa mungesa e saj i rrit kostot e krizs duke e
edhe qeverisjen m t vshtir.Gjeja e par q kan
kta lider q kan menaxhuar situatat tragjike t vendeve t tyre, ka qen krijimi i solidaritetit kombtar. Ata kan krijuar menjher kontakt t drejtprdrejt dhe publik me lidert e opozits n kongres, senat, parlament.Ata nuk kan hezituar t deklarojn se pr t mirn e vendit t tyre prpara se t jen thjesht nj maxhoranc numerike jan nj maxhoranc prgjegjsie, per t`i dhn vendit t tyre, qytetarve t vendeve t tyre, kurajo dhe shpres n kohn e tragjedis, siguri dhe optimizm n periudhn post tragjedi.Fatkeqsisht, edhe ne rastin e tregjedis s Grdecit, srish politika shqiptare u konsiderua e bashkuar thjesht pr ngrirje t sulmeve politike n tre ditt e para t krizs.Ra ky mort, srish u pam dhe srish nuk u takuam. Presidenti, kryeministri, lideri i opozits dhe prfaqesues t tjer politike u bashkuan nga blicet fotografike dhe rnditjet e harmonizuar t kronikave televizive, t cilat srish ishin shum pak pr t qen realisht bashk n prballimin e tragjedis.Kryeministri nuk organizoi asnj takim me opozitn, Parlamenti pr nj jav nuk zhvilloi asnj seanc, Kshilli i sigurimit kombetar do t mblidhet n fund t javs.Parlamenti shqiptar informohet me konferenca shtypi. Asnj angazhim pr nj solidaritetet pa kufij partiak dhe afatgjat, q natyrshm mund dhe duhet t nis edhe nga politika.