Nga Selena Gomez te Natalie Cole, statusi i famshëm nuk mbron nga ndonjë problem shëndetësor, ndonjëherë edhe serioz.


Selena Gomez/France Raisa


Këngëtarja vuan prej vitesh nga lupus, një sëmundje autoimune që mund të shkaktojë komplikime të veshkave dhe kur gjendja e saj është përkeqësuar, transplantimi është bërë i vetmi opsion në dispozicion. Megjithatë, kur mikja e saj e ngushtë, Franca Raisa, e mori vesh se koha e pritjes ishte midis shtatë dhe dhjetë vjet dhe se në të njëjtën kohë Gomez do t’i nënshtrohej dializës, ajo nuk është menduar dy herë për ti dhuruar një veshkë Selenës. Mendimi për të pyetur dikë nëse mund ta bënte këtë ishte me të vërtetë e vështirë për mua ka treguar Gomez më vonë – por ajo doli vullnetarisht dhe fakti që njiheshim dhe ishim shoqe nuk ishte e pabesueshme.


Sarah Hyland


I prekur nga dysplasia renale, një sëmundje që shkakton zhvillimin e gabuar të veshkave, ylli i Familjes Moderne është dashur tu nënshtrohet dy transplantimeve: në 2011 babai i saj kishte dhuruar veshkën e parë, por pesë vjet më vonë trupi i saj filloi ta refuzojë dhe kështu në maj të vitit 2017 ishte e nevojshme ta hiqte atë dhe ta zëvendësonte atë me një organ të dytë, që kësaj radhe i ishte dhënë nga vëllai i vogël, Ian. Për një kohë të gjatë kam menduar vetëvrasjen, sepse nuk desha të zhgënjeja vëllain tim të vogël siç bëra me babain tim, pohoi Hylandi së fundmi në revistën SELF.


Larry Hagman


Në mesin e viteve nëntëdhjetë, JR Eëing famëkeq i serisë televizive Dallas u diagnostikua me cirrozë aq serioze, saqë mjekët i dhanë vetëm gjashtë muaj jetë. Megjithatë, në vitin 1995, ai arriti të transplantonte mëlçinë që e lejonte atë të jetonte deri në vitin 2012: ai vdiq në moshën 81-vjeçare.


James Redford


Për shkak të një koliti ulceroz, një sëmundje kronike inflamatore, mëlçia e James Redford, djali i aktorit Robert dhe historianes Lola Van Wagenen ishte në gjendje shumë serioze dhe një transplant ishte i nevojshëm. Në të vërtetë, ata ishin dy: siç përmendet në faqen e internetit Insider, pasi i pari falimentoi, Redford iu nënshtrua një ndërhyrjeje të re që shpëtoi jetën e tij. Në vitin 1999, drejtori dhe prodhuesi prodhuan dokumentarin Mirësia e të huajve për transplantet dhe më pas themeloi Institutin James Redford për ndërgjegjësimin e transplantit, i cili edukon njerëzit për rëndësinë e bërjes së donatorëve të organeve.


Tracy Morgan


Për shkak të komplikimeve të lidhura me diabetin, në vitin 2010 komediani zbuloi se kishte nevojë për një transplantim, por për të shmangur pritjen e gjatë në listën e donatorëve, ka menduar e dashura e tij në atë kohë, Tanisha Hall, e cila nuk ka hezituar t’i japë atij një nga veshkat e saj. Disa muaj më vonë, historia e të dyve përfundoi, por në SAG Aëards 2011 Morgan nuk harroi ta falënderojë publikisht ish të dashurën për gjestin e saj të bujarisë.


George Lopez


Dështimi i veshkave kishte bërë që veshkat e komedianit, aq të vogla sa nuk mund të shiheshin edhe në skanime me ultratinguj dhe kështu gruaja e tij Ann vendosi t’i jepte atij një veshkë. Eksperienca e përjetuar bëri që të dy ata të themelojnë Fondacionin Ann dhe George Lopez për të rritur ndërgjegjësimin për sëmundjen dhe tani, pas divorcit të vitit 2010, mban vetëm emrin e tij.


Lucy Davis


Falë një kontrolli rutinë, në vitin 1993 aktorja u diagnostikua me dështim të veshkave dhe dy vjet më vonë, nëna Hazel, e cila ishte në përputhje me vajzën e saj, i dha asaj një nga veshkat e saj. Sot Davis është ambasadore për hulumtimin e veshkave bamirëse në Mbretërinë e Bashkuar.


Mandy Patinkin


Në vitet nëntëdhjetë aktori u dianostikua me keratoconus, një sëmundje progresive e korneasë që mund të çojë në verbëri dhe që prej asaj kohe ka pësuar dy transplantime të kornesë, në mënyrë që të mos humbasë shikimin. Tani Patinkin është një mbështetës aktiv i dhurimit të organeve: Të jesh në gjendje të përmirësosh cilësinë e jetës së një personi tjetër është një dhuratë e jashtëzakonshme dhe një mënyrë e mrekullueshme për të jetuar, tha ai për CBS.


Natalie Cole


Gjatë një shfaqjeje në Larry King Live dhjetëra fansa i shkruan programit, duke thënë se ata ishin të gatshëm t’i nënshtrohen testit për të parë nëse ata ishin në përputhje me këngëtaren, e cila kishte nevojë për një veshkë për të zgjidhur komplikimet e shkaktuara nga hepatiti. Dhe në vitin 2009 pritja përfundoi: siç raportohet nga CNN, organi i një fansi të vdekur u transplantua te Cole dhe falë asaj ndërhyrjeje, këngëtarja jetoi edhe gjashtë vjet para se të vdiste nga dështimi i zemrës në 2015.


Gazeta Shqip