Shume vete kane humbur jeten nga gjakderdhja apo nga shtypja me kembe ne perpjekje per te ikur nga stadiumi bejne te ditur njoftimet zyrtare Nder viktimat ndodhen edhe shume police. Vellazeria Myslimana ka bere pergjegjese per tragjedine perkrahesit e presidentit te rrezuar Hosni Mubarak. Nje politikan i Vellazerise Myslimane ne Port Said tha se keta jane njerezit e Mubarakut. Politikane egjiptiane kane kritikuar masat e sigurise ne stadium dhe akuzuan ushtrine se ka lejuar me vetedije shperthimin e dhunes.Viktima nga shtypja e turmesGjithcka filloi pas sinjalit te bilbilit per perfundimin e ndeshjes mes dy skuadrave Al Masri dhe Al Ahli ne stadiumin e qytetit Port Said. Perfaqesuesi i Ministrise se Shendetesise e cilesoi ngjarjen me te rende ne historine e futbollit egjiptian. Njeri nga lojtaret e skuadres mike ka folur per televizionin shteteror duke e cilesuar si lufte ate qe i kishin pare syte. Lojtaret e skuadres se tij Al Ahli ishin perpjekur ti iknin turmes ata nuk ishin mbrojtur nga organet e sigurise. Disa tifoze te skuadres se tij kishin dale perpara per te mbrojtur lojtaret por shume u rrahen dhe u goditen me thike.Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Panik ne stadiumReagojne bursatPas shperthimit te dhunes pati panik ne stadium si pasoje shume njerez u shkelen me kembe ne perpjekje per tu larguar nga stadiumi. Nderkohe Klubi Egjiptian i Futbollit ka pezulluar te gjitha ndeshjet.Pas trazirave ne Egjipt kane reaguar edhe bursat ne Kajro. Nga frika se trazirat kane nje sfond politik aksioneret kane terhequr aksione nga Kajro. Indeksi egjiptian i burses ra me 47.Autor Hans-Michal El/Ag/ArapiRedaktoi Esat Ahmeti