Eksperti amerikan q mori pjes n hetimet pr vdekjen e biznesmenit Kosta Trebicka, ka sjell n Tiran raportin e tij t hetimit. Raporti n fjal sht drguar me an t posts n Prokurorin e Prgjithshme, nga ku pritet t zbardhet konkluzioni i ekspertit nga Virxhinia.N baz t analizave t specializuara, eksperti Kevin Teter, ka hartuar edhe raportin e tij.

Teter qndroi pes dit n Shqipri, pikrisht n Kor, atje ku edhe ndodhi aksidenti, q deri m tani jan mister shkaqet e ndodhjes s tij.Disa t dhna paraprake, eksperti amerikan i tha bashk me ekspertt shqiptar, por raporti prfundimtar i tij, nga ku pritet t zbardhet edhe e vrteta e aksidentit, do t msohen vetm pasi t publikohet raporti n fjal. Ky raport sht hartuar dhe prpiluar n Shtetet e Bashkuara.Sipas Prokuroris, n dosjen e drguar n SHBA prfshihen analiza mbi fotografit dhe pamjet filmike t vendit t ngjarjes, pozicionin e makins dhe kufoms, gjurmt e gomave t mbetura n diametrin ku lvizi automjeti, si dhe t dhna mbi kndin dhe shpejtsin e lvizjes s makins.