Një sasi eksplozivi e llojit tritol është vendosur në orët e para të së
martës në banesën e shtetasit Bledar Canka 34 vjeç, në  qytetin e
Shkodrës.Nga shperthimi ka pasur vetem deme te konsiderueshme materiale, dyert jane shkaterruar dhe vala e shperthimit ka shkulur edhe muret e baneses. Ne shtepine ku eshte vene eksplozivi banon 34-vjeçari me familjen e tij familjen e tij. Pas shperthimit ne vendin e ngjarjes ka mberitur policia e cila menjehere mori ne pyetje kryefamiljarin, ai eshte tregtar qe merret me bizhuteri dhe sipas deponimeve te para deklaroi se nuk ka asnje konflikt. Nderkohe hetimet po ndiqen nga EksploziviKapen dy autorët e shpërthimit
Lezhë, bombë me celular furgonit
Atentat me tritol ndërtuesit
sektori i antiterrorit. Nga hetimet paraprake te policise rezulton se lenda plasese ka qene ne nje sasi e konsiderueshme rreth 250 gramë e llojit tritol dhe shperthimi ka qene i fuqishem duke shkulur nga vendi dyert e e blinduara te gjithe banesave te katit te pestë, ku ka ndodhur ngjarja si dhe jane bllokuar dhe dyert e ashensorve. Policia ne lidhje me ngjarjen ka shoqeruar 8 persona dhe jane ngritur disa pista hetimi ku dyshimet jane konfliktet presonale mes te demtuarit dhe autorve te ngjarjes. / Top Channel