Salla e sporteve ‘’1 tetori’’ në Prishtinë ishte vendtakim i shumë personazheve publike nga muzika, arti e politika, të cilët i bashkoi ceremonia e ndarjes së shpërblimeve më të rendësishme për videoklipe muzikore në Kosovë,  “Videofesti muzikor 2013”.Edicioni i 11-të i kësaj ngjarje është hapur me performancën e Sonit dhe Tunës, të cilat performuan këngën “Vogue”, ndërsa shënoi edhe rikthimin në skenë të grupit “Marigona”.

Mes performuesve në këtë mbrëmje ishin edhe Adrian Gaxha dhe Floriani, KAOS, “Fisnikët”, Ardian Bujupi e Nora Istrefi.


Shpërblimi për videoklipin më të mirë të vitit i takoi Flori Mumajesit, për këngën ''Pa jetë".Shperblimi tradicional për arritje jetësore iu nda grupit ‘’Fisnikët”, ndërsa ‘’Best promo” i takoi Vesa Lumës.


Videoklipet më të mira të vitit ishin nominuar në 17 kategori, ku fitues dolën:


1. Best New Artist

Robb Daddy ft. Xhinxha – We Party

Yll Limani – Lartë mbi yje

Dessa – Zjarr, zjarr

Neki Emra – Të vdes apo të pres

Klepto – Klepto in this…2. Regjia më e mirë

Mc Kresha – Cok guzel

Flori – Pa jetë

Kaos – Ngoje zemren tem

Elvana ft.2po2 – Beso

Nora ft. Zzap & Chriss, Bim Bimma – Gangsta3. Video spoti më i mirë në konkurrencën e grupeve

NRG Band – Magdallena

Kaos – Ngoje zemren tem

Exiles – Underground reggae

NA – Jam zgjuar

Aragona Band ft. Rozana Radi – Tepër jemi dashtë4. Video spoti më i mirë duet /ft.

Andos & Dj Dalool – Ti je ajo

Elvana Gjata ft 2po2 – Beso

Ermal Fejzullahu & Gena – Ajo

Adrian ft Florian – Ngjyra e Kuqe

Adelina Tahiri & Elgit Doda – Kujtimi5. Video spoti më i mirë i zhanrit pop folk

NRG Band – Magdallena

Edona Llalloshi – Hape zemren

Dren Abazi & Zig Zag Orkestra – Natën

Blero – Ajo apo ti

Ermal Fejzullahu & Gena – Ajo6. Video spoti më i mirë i zhanrit baladë

Vedat Ademi-Per ty

Jehona Sopi-Une do t’i laj kemishat e tua

Flori – Pa jetë

Besart Halimi – Dhimbje

Aurela Gaçe- Shpirti i shpirtit tim7. Video spoti me i mire i zhanrit Rap Hip-Hop

Mc Kresha – Cok guzel

GHETTO GEASY (zzap&chriss) – N’Prishtine

Lyrical Son – Qellimi

Kaos – Ngoje zemren tem

F-Kay – Shuj8. Video spoti me i mire i zhanrit Rock

Na -Jam zgjuar

Magnituda – Jack,Rock,& Tripa

Genc Salihu – Krejt andrren9. Video spoti me i mire ne konkurrencen RnB

Nora ft. Zzap & Chriss, Bim Bimma – Gangsta

Capital T – Zero

Elvana Gjata ft 2po2 – Beso

Etnon ft. Stine, Dj Blunt & Real 1 – On fire

Tuna – I asaj10. Video spoti me i mire bashkepunim/ft.

Nora ft. Zzap & Chriss, Bim Bimma – Gangsta

Aragona Band ft Rozana Radi – Teper jemi dashte

Dj Flow ft.Lumi B, Mc Kresha & Lyrical Son – Cele cadren

Genta ft. Dj Blunt & Real 1-Ole Ole

Etnon ft. Stine, Dj Blunt & Real 1 – On fire11. Video spoti më i mirë në kategorinë Dance

Andos & Dj Dalool – Ti je ajo

Kaltrina Selimi – Gjithmonë me ty

Genta ft. Dj Blunt & Real 1 – Ole Ole

Blero – Ajo apo ti

Adrian ft Florian – Ngjyra e kuqe12. Video spoti me "styling" më të mirë

Nora ft. Zzap & Chriss, Bim Bimma – Gangsta

Jehona Sopi – Unë do t’i laj këmishat e tua

Kaltrina Selimi – Gjithmone me ty

Tuna – I asaj

Vesa Luma – 24 orë13. Video spoti me *erformancën më të mirë

Mc Kresha – Cok guzel

Adrian ft Florian – Ngjyra e kuqe

Tuna – I asaj

Flori – Pa jetë

F-Kay – Shuj14. Video spoti me i mire ne konkurrencen e femrave

Vesa Luma – 24 ore

Kaltrina Selimi – Gjithmone me ty

Dafina Zeqiri – Bloodah

Jehona Sopi -Une do t’i laj kemishat e tua

Tuna – I asaj15. Video spoti me i mire ne konkurrencen e meshkujve

Lyrical Son – Qellimi

Mc Kresha -Cok guzel

Alban Skenderaj – Miremengjes

Flori – Pa jete

Besart Halimi – Dhimbje16. Video spoti më i mirë i zhanrit POP

Aragona Band ft Rozana Radi – Teper jemi dashte

Alban Skenderaj – Miremengjes

Dafina Zeqiri – Bloodah

Mirjam Cani – Ti e di perse

Vesa Luma – 24 ore17. Video spoti më i mirë

Mc Kresha – Cok guzel

Kaos – Ngoje zemren tem

Flori – Pa jetë

Dafina Zeqiri – Bloodah

Elvana Gjata ft. 2po2 – Beso

/Indeksonline/