brbrKandidati republikan per president te SHBA Donald Trump u eshte rikthyer komenteve per emigrantet Kesaj here ai eshte fokusuar tek perkujdesja e qeverisjes aktuale ndaj tyre duke theksuar se emigrantet e paligjshem po trajtohen me mire edhe se veteranet e luftes Trump ka paralajmeruar se gjerat do te ndryshojnebrbr
brbrDuhet te kujdesemi per veteranet tane Shpesh kujdesi per emigrantet e paligjshem eshte me i madh se ai per veteranet Kjo nuk do te ndodhe edhe per shume kohebrbr
brbrMegjithate Trump nuk dha asnje prove se ku e mbeshteste kete vleresim Por me shume sesa sulm ndaj emigranteve analistet besojne se me kete koment Trump synon te terheqe vemendjen e ushtrise dhe ish-ushtarakeve  pasi ne disa takime ka mbledhur edhe fonde per ta Vitin e shkuar ai ngjalli zemerim me komentet ndaj senatorit republikan John McCain qe ka qene rob lufte ne Vietnam Trump tha se McCain smund te konsiderohej hero vetem per kete fakt dhe ai vete do te preferonte ata qe nuk binin ne duart e armikut Komentet e Trump erdhen gjate nje aktiviteti me motocikliste shumica e te cileve veterane lufte per te kujtuar te burgosurit e luftes dhe te renet ne beteja Ndonese jo pak here ka shkaktuar debate me deklaratat e tij Trump pret zyrtarizimin e kandidatures per Shtepine e Bardhe ne konventen e korrikutbrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
brbrbrbrbr