brbrKa qene nder kandidatet republikane qe kane ngjallur me shume debate gjate fushates se deritanishme elektorale per president te SHBA por Donald Trump ka vendosur ta bojkotoje debatin e fundit televiziv Shkak eshte bere perplasja me moderatoren e Fox News ne debatin e pare gushtin e kaluar dhe tashme mulitmiliarderi mendon se ajo nuk do ta trajtonte ne menyren e duhur nese do te merrte pjese Lajmin e mungeses se Trump ne debatin e se enjtes ne Iowa ku me 1 shkurt do te mbahen zgjedhjet paraprake e dha menaxheri i fushates se tij elektorale Me heret Trump kishte deklaruar se moderatorja nuk mund te luaje me te sic mund te beje me rivalet e tij qe do ti shohe se cvleresime do te marrin Megjithate ne kohen kur do te mbahet debati Trump do te zhvilloje nje takim ne Iowa per te mbledhur para per veteranet e plagosur Vendimi i papritur i Trump e nxiti rivalin e tij kryesor senatorin e Teksasit Ted Cruz ta sfidoje ne nje tjeter debat koke me koke Ne mungese te Trump qe ka thelluar shkeputjen nga kundershtaret ne sondazhet 7 kandidatet e tjere republikane per president do te perpiqen te fitojne pike ne debatin e fundit ne menyre qe te bindin votuesitbrbr
br