Presidenti Donald Trump ka kritikuar FBI-në, pasi sipas tij mungoi reagimi në një kohë që ngjarja në shkollën e Floridas të mërkurën ishte e paralajmëruar.


FBI “po shpenzonte shumë kohë duke u përpjekur për të provuar marrëveshjen ruse me fushatën Trump”, shkruajti presidenti i SHBA në rrjetet sociale.


Nuk ka asnjë ndërhyrje. Merruni me gjërat thelbësore dhe na bëni krenarë, shtoi Trump.
FBI ka pranuar se nuk ka arritur të veprojë në lidhje me vrasjen e të dyshuarit Nikolas Kruz, i cili ka pranuar të shtënat në një shkollë të mesme në Parkland, ku vdiqën 17 vetë.


Ky ishte sulmi me numrin më të madh të viktimave në shkollat amerikane që nga viti 2012 dhe ka ripërsëritur debatet e gjata rreth kufizimeve më të ashpra për armët e zjarrit.


Më parë, studentët që i mbijetuan të shtënave u mblodhën në Florida, duke kërkuar legjislacion më të shtrënguar mbi kontrollin e armëve dhe duke kritikuar presidentin për marrjen e ndihmës financiare nga Shoqata Kombëtare e Riflit (NRA) gjatë fushatës së tij presidenciale.


Ndërkohë Guvernatori i Floridas Rick Scott tha se kreu i Byrosë Federale të hetimeve duhet të japë dorëheqjen, ndërsa prokurori i Përgjithshëm, Jeff Sessions urdhëroi një rishqyrtim, duke kritikuar dështimet e FBI-së.


18 shkurt 2018 (gazeta-Shqip.com)