var fbShare url httpvizionplusaltrump-zemeron-kinensize smallbrbrNje bisede telefonike mes presidentit te zgjedhur amerikan Donald Trump dhe homologes tajvaneze Tsai Ing-Wen ka shqetesuar Kinen Trump shkeli nje rregull te vendosur qe nga viti 1979 kur raportet diplomatike zyrtare u nderprene me synimin per te zbutur tensionet me Kinen e cila e konsideron ishullin province te saj Trump tha presidentja tajvaneze e kishte telefonuar per ti uruar fitoren ne zgjedhje Reagimi nga Kina erdhi menjehere Ministria e Jashtme paraqiti nje ankese ndaj Uashingtonit ndersa ministri i Jashtem Wang Yi e cilesoi telefonaten nje levizje dinake te Tajvanit Sipas agjencise kineze te lajmeve Xinhua Kina ka kerkuar qe SHBA te tregohen te kujdesshme persa i perket ceshtjes se Tajvanit dhe te shmange demtimin e panevojshem te raporteve Vete Trump pas bisedes shkroi ne Twitter shte per tu habitur sesi Shtetet e Bashkuara i shesin Tajvanit cdo vit miliarda dollare armatime ushtarake dhe une nuk duhet te pranoj nje telefonate urimiNdersa Shtepia e Bardhe njoftoi se biseda nuk tregon se ka ndonje ndryshim ne politiken amerikanebrbr


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display

br