Koha m e mir pr msim- memoria n top form sht n mngjes. Mirpo, gjithka q keni msuar gjat ksaj kohe, duhet q ta prsrisni pas dreke nse dshironi t i kujtoni edhe pas nj jave.Koha pr ushtrime- ushtrimet duhet t rezervohen pasdite, sepse asgj nuk do t prfitoni nga ngritja e peshave n mngjes, sado q t mundoheni.Darka e shijshme- asnjher mos rezervoni darkn n restoran n ort e vona, sepse shqisat e shijes dhe nuhatjes funksionojn m s miri n mes orve 17 dhe 19.Gzuar!- duhet t'i shmangeni veseve q n ort e vona t zbrazni frigoriferin, sepse lukthi natn punon m pak.Gjumi- lodhemi n mes orve 13 dhe 14. "minipauzat" natyrore t organizmit jan rreth 9 dhe 15. Nuk sht e uditshme kur fleni n autobus gjat kthimit nga puna.Pastrimi i dhmbve- gjat dits gjndrat e brendshme n goj tajojn tretje alkaline e cila shkatrron bakterjet. Mirpo, ajo nuk prodhohet n mesnat dhe rreth ors 6. Pr kt, mos harroni t'i pastroni dhmbt para se t fleni.Koha sht pr t fjetur- kshillohet t shkohet n krevat para mesnats, pasi qelizat e lkurs regjenerohen n mes ors 23 dhe 11 (vetm nse flejm). Ndrsa thonjt dhe flokt rriten m shpejt n mes ors 16 dhe 18.