Ndeshjet e kthimit të turit të parë të Kupës së Shqipërisë përcaktuan 16 ekipet më të mira, që do të bëjnë pjesë në turin e dytë të edicionit të 57-të të kompeticionit të dytë më të rëndësishëm të futbollit shqiptar, fituesi i të cilit merr pjesë direkt tashmë jo në Kupën UEFA, por në formatin zëvendësues të saj Ligën e Europës.GRUPI AShkumbini u dha një leksion të mirë ersekasve të Gramozit, me “pokerin” 4-0 në Peqin, pasi kishte fituar dy javë më parë 2-0 në Ersekë.Vllaznia  u tregua sërish e pamëshirshme me Sopotin, por kësaj radhe duke u lejuar golin e flamurit librazhdasve: nga 4-0 në ndeshjen e parë, në 4-1.Kastrioti fitoi 2-0 me Luftëtarin e Gjirokastrës, duke u kualifikuar për më tej, pasi takimi i parë kishte përfunduar në barazim 1-1.“Sëmundjen” tepelenase e pati edhe Albpetroli i Patosit, që nuk u paraqit në kryeqytet për t’u përballur me Dinamon. Blutë kishin fituar takimin e parë në Patos me rezultatin 1-0, e mesa duket patosarakët e Kategorisë së Dytë nuk e morën mundimin të shijonin pak “smog”.Skënderbeu pas humbjes së ndeshjes së parë me Laçin (1-2), u hakmor me laçjanët, duke fituar 3-1.Besa fitoi thellësisht 4-0 me Ilirinë, teksa takimin e parë e kishte fituar 2-0.Apolonia shkarkoi gjithë inatin ndaj Dajtit. Pas fitores së parë 3-0, fierakët fituan në “Loni Papuçiu” akoma më thellë: 5-0.Teuta kreu formalitet me Pogradecin: 2-0.GRUPI BPartizani e pati më të lehtë nga të gjithë. Tepelena e Kategorisë së dytë pas humbjes në ndeshjen e parë 5-1, nuk u paraqit fare në kryeqytet në kompleksin “Partizani”, duke pranuar rezultatin e verdiktit në tavolinë. Kjo fitore me “vendim” FSHF-je ishte fitorja e katërt e Partizanit në katër përballjet me tepelenasit, qysh nga ndeshje e parë midis tyre gati 32 vjet më parë, më 21 nëntor 1976.Tirana siguroi kualifikimin Tërbunin falë një goli të “vockël” të shënuar nga Migen Memelli. Vetëm 1-0, duke u kualifikuar falë dhe barazimit 1-1 në ndeshjen e parë në Pukë.Elbasani shkatërroi Tomorin e Kategorisë së dytë me një “pesëshe” të bukur: 5-0, pasi kishte fituar edhe takimin e parë në Berat 3-1. Ky ishte kualifikimi i pestë i Elbasanit në përballjet direkte, kundrejt tre të beratasve.Lushnja i mbylli llogaritë me Turbinën e Cërrikut, duke fituar 2-0.Burreli fitoi me rezultatin e ngushtë 1-0 me Adën, duke siguruar edhe kualifikimin pas barazimit 1-1 në ndeshjen e parë.Besëlidhja fitoi 2-1 takimin e dytë me Skraparin, duke u futur në listën e 16 ekipeve më të mira.Flamurtari me të rinj zhvilloi një test jo të lehtë me Naftëtarin; 3-2, kjo dhe për shkak se ndeshjen  e parë e kishteBylisi i Hysen Dedjes fitoi 3-0 me Bilishtin e Kategorisë së Parë.

KUPA E SHQIPËRISË, EDICIONI 57

TURI I PARË, NDESHJET E KTHIMITGRUPI AShkumbini- Gramozi 4-0 (2-0)

Kualifikohet ShkumbiniVllaznia- Sopoti 4-1 (4-0)

Kualifikohet VllazniaSkënderbeu- Laçi 3-1 (1-2)

Kualifikohet SkënderbeuTeuta-Pogradeci 2-0 (1-0)

Kualifikohet TeutaBesa- Iliria 4-0 (2-0)

Kualifikohet BesaKastrioti-Lufëtari 2-0 (1-1)

Kualifikohet KastriotiDinamo-Albpetroli (1-0): Nuk u paraqit Albpetroli

Kualifikohet DinamoApolonia-Dajti 5-0 (3-0)

Kualifikohet ApoloniaGrupi A, ekipet e kualifikuara: Shkumbini, Vllaznia, Skënderbeu, Teuta, Besa, Kastrioti, Dinamo, Apolonia

GRUPI BBylis- Bilisht Sport 3-0 (1-0)

Kualifikohet BylisPartizani- Tepelena (5-1): Nuk u paraqit Tepelena

Kualifikohet PartizaniElbasani- Tomori 5-0 (3-1)

Kualifikohet ElbasaniFlamurtari- Naftëtari 3-2 (6-1)

Kualifikohet FlamurtariBesëlidhja- Skrapari 2-1 (2-2)

Kualifikohet BesëlidhjaTirana- Tërbuni 1-0 (1-1)

Kualifikohet TiranaBurreli- Ada 1-0 (1-1)

Kualifikohet BurreliLushnja-Turbina 2-0 (0-0)

Kualifikohet LushnjaGrupi B, ekipet e kualifikuara: Bylis, Elbasani, Partizani, Flamurtari, Tirana, Burreli, Lushnja, Besëlidhja* Në kllapa rezultatet e ndeshjeve të para
E Marte, 11 Nentor 2008