(Botohen per here te pare)Kosova shpalli pavarsin dhe sovranitetin e saj. Ky akt ishte krejtsisht i natyrshm dhe i pritshm. Lidert e Kosovs me nj gjakftohtsi t admirushme, me datn 18 t ktij muaji realizuan t gjitha procedurat zyrtare pr shpalljen e pavarsis.Zoti Hashim Thaci ,ish nj nga udhheqsit kryesor politik te Ushtris Clirimtare t Kosovs, tani me statusin e kryeministrit t par t Republiks s Kosovs falnederon t gjith shtetet dhe popujt q e ndihmuan Kosovn n kt rrug t vshtir e me shum sakrifica. Prandaj, ne, t gjith si qytetar t kombit shqiptar u jemi mir njohs aletae tane q morn pjes direk n shkatrrimin e makins ushtarake t Miloshevicit dhe pr kt vendosn n dispozicopn t NATO- s bazat e tyre ushtarake.N vndet e para q u angazhua n krah t Kosovs pr clirimin nga pushtimi Serb dhe sot ne njohjen e pavrsis dhe sovranitetit t Kosovs sht edhe Turqia. N ato dit t vshtira pr Kosovn dhe Shqiprin, Turqia ishte e gjith n kmb. Ndrsa atasheu ushtarak i Shqiperis n Ankara e kishte cvendosur zyrn e tij n Shtamadhorine e Turqis.Bombardimet ajrore q bnin Forcat Ajrore t NATO-s nprmjet koridoreve ajrore perndimore dhe jugore mbi Jugosllavi nuk po e gjynjzonin dhe nuk po e dorzonin akoma Miloshevicin. Pr kt arsye, Shtetet e Bashkuara t Ameriks me Turqin nxorrn n sken nj skenar t ri. Ata vendosn t hapnin nj koridor t ri ajror pr bombardimet e Srbis edhe nga Lindja e Veriu i saj.Me vendimin 99/12688, date 27 Prill 1999, Kshilli Ministrave i Republikes se Turqise, me kryeminister Bylent Exhevit, vendosi qe Bazat Ushtarake Ajrore te Anadollit Perndimor ; ne Ballekesir dhe ne Banderma,e nese ishte e nevojeshnm edhe t Corlluse ne Thraken Turke te kalonin ne dispozicion te Detashmenteve Ajrore Amerikane dhe Turke .Por qeveria Greke nuk e miratoi kerkesen e Ameriks per hapjen e koridorit te saj ajror dhe kalimin e avioneve ushtarake te Ameriks dhe Turqis per ne Jugosllavi.Ndersa Bullgaria,mbas shume hezitimesh,e miratoi koridorin ajror qe do te fillonte nga Turqia Perndimore ne Bullagri dhe do te perfundonte ne hapsiart ajrore te Serbise dhe Kosoves. Ne bazat ushtarake te Turqise Perndimore do te disllokoheshin 72 avione ushtarake te NATO-s,nga te cilet 54 avione F- 15 S dhe F-16 S do te ishin Amerikane dhe 18 te tjeret F-16 do te ishin te Forcave Ushtarak Ajrore te Turqise.Baza Ushtarake Ajrore e Corrlus u vendos te perdorej per avionet cizterne te tipit KC-135 R dhe avionet e transportit kargo.Fillimisht do te disllokoheshin 2000 trupa Amerikane. 54 avionet ushtarake Amerikane ne fund te muajit Maj1999 do te ishin te gjithe te disllokuar ne keto baza turke dhe do te fillonin operacionin ne fjale.Per kete skenar ushtarak me daten 25 Maj 1999 Komnadanti I Forcave te Armatosura dhe Shefi i Shtatmadhorise Turke, Gjeneral-Armate Hysejin Kevrekoglu inspektoi bazen ajrore te Ballekesirit dhe vezhgoi nje stervitje ajrore me avione te tipit F-16 dhe F-4.Ne perfundim te stervitjes Ai deklaroi se `zhvillimi i operacionit toksor se bashku me ate ajror kunder Jugosllavise do te ishte me i dobishem nga pikpamja e arritjes me te lehte te rezultatit`. Turqia ishte i vetemi vend i NATO-s qe argumentonte dhe mbeshteste idene e organizimit dhe realizimit edhe te opercainieve tokesore kunder Jugosllavise. Ambasadori i Jugosllavise ne Turqi, me t msuar kt skenar t ri pr perdorimin e bazave ajrore te Turqise nga Amerika dhe angazhimin e avioneve turq ne bombardimet ajrore kundr Jugosllavis protestoi me shkrim ne Ministrine e Puneve te Jashtme te Turqise, proteste e cila nuk pati asnje influence. Kur gjithcka ishte gati pr fillimin e bombardimeve ,Miloshevici,u gjynjzua dhe firmosi marreveshjen e terheqjes s trupave ushtarake Serbe nga Kosova. Ktu fillon gremina e tij dhe e politiks militariste q ndiqte ai.*Autori ka qen atashe Ushtarak ne Republikn e Turqis.