Ushtria turke ka sulmuar zonat kurde në veri të Sirisë. Mediat turke raportojnë se sulmet ajrore kanë goditur pozicionet e Njësive për Mbrojtjen e Popullit (YPG) në Zor Moghar.


Ky fshat në lindje të Alepos gjendet përgjatë lumit Eurfrat, që ndanë forcat opozitare siriane që mbështeten nga Turqia me anëtarët e YPG-së, grup të cilin Turqia e konsideron organizatë terroriste.


Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut dhe agjencia e lajmeve kurde Hawar kanë raportuar për bombardime, duke thënë se Turqia ka sulmuar edhe fshatra të tjerë në lindje të Eufratit. Agjencia Hawar ka thënë se ende nuk ka raportime për viktima nga këto sulme.


Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan vazhdimisht ka paralajmëruar se vendi i tij do të zgjerojë operacionet ushtarake përgjatë kufirit me Sirinë, që sipas tij kjo zonë të pastrohet nga terrori.


28 tetor 2018 (gazeta-Shqip.com)