N tentativn e dyt, Komisioni i Mandateve n Kuvend deri diku vendosi pr mos heqjen e imunitetit t ish Ministrit t Mbrojtjes, Fatmir Mediu. Pas tentativs s par, ju b nj krkes e dyt Prokuroris s Prgjithshme pr t sjell materiale shtes t cilat do t tregonin edhe implikimin e ish ministrit n fjal n tragjedin e Grdecit. uditrisht, n mbledhjen e fundit, antart e komisionit parlamentar jo vetm q nuk votuan heqjen e imunitetit, por na u shfaqn edhe me komente paksa paradoksale lidhur me materialet e paraqitura (800 faqe) nga organi m i lart i akuzs duke i quajtur ato si t pakuptimta, jorelevante, nonsens dhe se gjoja ishin prgatitur pr t ruajtur sekretin, ku sipas tyre nuk ekzistonte nj sekret i madh.N kt mes, ajo q na gzon sht unisoni i mendimit i t gjith antarve t komisionit, qofshin kta t majt apo t djatht. Msa duket, baballart e kombit kryen tre funksione t rndsishme n t njjtn koh; at t ligjvnsit q u takon, hetues/prokurorit dhe gjyqtarit duke vendosur kshtu se nuk ka prova t mjaftueshme pr heqjen e imunitetit.Ky veprim, ka nxjerr jasht funksionin e prokuroris, i cili sht llogaritur si i kot. I gjith materiali i servirur para komisionit, sht shprfilluar nga antart e tij dhe i quajtur si ligj nga koha e Gjinushit dhe vendime qeverie pa kuptim, nuk ishin gj tjetr vese pjes e legjislacionit t shkelur nga shkaktarrt e tragjedis s Grdecit. Ironia e deputetve vazhdonte deri n tallje me materialet e servirura nga Prokuroria e Prgjithshme dhe me sugjerimin se kto materiale prbnin sekrete.Ndrkoh, asnjri nga antart e komisionit nuk ka qen dhe nuk sht prokuror apo hetues profesionist. Duhet t theksoj se nuk besoj q grupi i hetuesve dhe prokurorve me nj karier t rndsishme n hetim, t ket rn kaq posht sa t ket servirur materiale pakuptim, si pretendohet nga antart e komisionit. Duket qart se fashikulli prej 800 faqesh, nuk sht gj tjetr vese taktika e ndjekur pr t provuar akuzat, dhe jo fotokopje pa vler si e quajtn disa deputet.Uniteti i dy kampeve n vendimin pr mos heqjen e imunitetit, nuk tregon tjetr vese dy gjra; ose paprgjegjshmria ka arritur kulmin dhe nj tragjedi n t ciln nuk ngordhn 26 pula por u vran 26 njerz dhe plot t lnduar e dme materiale nuk merren seriozisht; ose bashkimi i interesave n aferat e pista t t njjtit lloj, si nga e majta ashtu edhe nga e djathta, ka arritur kulmin e bashkimit.Prokuroria shfaqi hapur shenjat e pavarsis pr ushtrimin e ndjekies penale dhe vullnetin e saj t plot, ndrrsa parlamenti duhet t shuaj thasethemnajn Delijorgji (apo persona t t njjtit kalibr jan persona q bashkuan dy qeveri)