Lewis Ludlow, një britanik 26-vjeçar i cili është konvertuar në Islam, i rrëfeu gjykatësve se kishte planifikuar një seri veprimesh terroriste xhihadiste në Londër.


Qëllimi i tij ishte që të sulmonte turmat në Oxford Street teksa do të ngiste një kamion.


“Shpresoja të vrisja 100 persona”, tha ai.


Një zëdhënës i CPS tha se ai ishte nën 24 orë të mbikëqyrjes policore. Ludlow, nga Rochester, Kent u pikas nga policia në vitin 2010 kur mori pjesë në një demonstrim të udhëhequr nga predikuesi radikal Anjem Choudary dhe grupi i tij i ndaluar Al-Muhajiroun.


Kur Ludlow u arrestua në vitin 2015, materiali i grupit të Shtetit Islamik u gjet në pajisjet e tij elektronike, por nuk u ndërmor asnjë veprim i mëtejshëm. Ai kishte qenë gjithashtu në kontakt me Junaid Hussain, një luftëtar i ISIS nga Britania e Madhe, i cili u vra me dronë në vitin 2016, tha prokuroria.


Policia vërejti gjithashtu Ludlow në demonstratat e grupit Al-Muhajiroun, ku u pa me të, ose afër tij, Anjem Choudary dhe vrasësi i Lee Rigby, Michael Adebowale. Në janar, Ludlow bleu një biletë për të fluturuar në Filipine, por ai u ndalua në aeroport dhe pasaporta e tij u bllokua.


Ai pretendoi se po shkonte atje si një turist i seksit, por u gjet që kishte qenë në komunikim me një burrë të quajtur Abu Yaqeen në një zonë me një prani të rëndësishme të ISIS.


Në mars, Ludlow i dërgoi paratë përmes PayPal dhe krijoi llogarinë e Facebook Antique Collections, të cilën ai supozohej se e kishte përdorur si një front për të dërguar para në Azinë juglindore për terrorizëm.


Prokuroria e akuzon atë se ka menduar për të sulmuar gjithashtu muzeun e Madame Tussaud dhe katedralen e Shën Palit.


10 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)